W sieci pojawiły się fałszywe panele ZUS – chodzi o witryny internetowe udające strony z rejestracją do tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Przestępcy nakłaniają do podania swoich prywatnych danych, m.in. numeru PESEL i numeru karty płatniczej. Póki co nie wiadomo, w jaki sposób oszuści rozsyłają linki do spreparowanych stron.

Fałszywe panele ZUS – oszustwo wymierzone w przedsiębiorców

Uwaga! Nasz zespół zaobserwował nowe domeny, które przygotowane są do kampanii podszywającej się pod tarczę…

Posted by CERT Polska on Wednesday, December 16, 2020

W czasie pandemii właściciele wielu firm mają uniemożliwione prowadzenie normalnej działalności. Chcąc ratować swoje biznesy, część z nich stara się o dofinansowanie z rządowej tarczy antykryzysowej. Właśnie ta grupa osób to potencjalne ofiary kampanii prowadzonej przez oszustów.

Eksperci CERT Polska odkryli witryny internetowe, które mają imitować panel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ofiara przestępców może podać swoje dane, takie jak PESEL, numer karty płatniczej czy serię i numer dowodu osobistego, będąc przekonana, że składa wniosek o otrzymanie dofinansowania z tarczy antykryzysowej. Jak łatwo się domyślić, zamiast wsparcia finansowego przedsiębiorcę może czekać niemiła niespodzianka. Oszuści wyłudzą jego dane, które później mogą wykorzystać w przestępczych celach.

Czytaj także: Dramat Januszy biznesu – Allegro aktualizuje regulamin i zakazuje sprzedaży kont z grami i nie tylko

Na ten moment znaleźliśmy następujące złośliwe domeny: zus-wyplata[.]ml, zus-login[.]cf, zus-wyplata[.]gq, zus-wyplata[.]tk oraz zus-wyplata[.]cf. Wszystkie z nich zostały już wpisane na naszą listę ostrzeżeń – poinformował CERT Polska.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.