Aplikacje z Androida w HarmonyOS 2.0

Aplikacji na HarmonyOS nie zabraknie za sprawą Androida

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

HarmonyOS 2.0 w wersji beta jest już dostępny dla twórców aplikacji. Dzięki niemu będą mogli oni przygotować ich bazę, zanim ten trafi na smartfony konsumentów. Biorąc jednak pod uwagę, że ma to nastąpić jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku, to czasu mają raczej mało. Nie oznacza to jednak, że HarmonyOS 2.0 będzie pod tym względem jakoś szczególnie wybrakowany. Wszystko dzięki otwartości Androida.

Aplikacje z Androida w HarmonyOS 2.0

Aplikacje z Androida w HarmonyOS 2.0
HarmonyOS

Android jako system otwarty może być bowiem modyfikowany. Dodatkowo umożliwia to korzystanie z jego poszczególnych elementów. To umożliwia korzystanie z tych samych aplikacji także w innych systemach, w tym na HarmonyOS. Podobne rozwiązania swego czasu widzieliśmy w przypadku BlackBerry OS. Sprawi to, że przeniesienie aplikacji na nowy system będzie niemal równie proste, co przypisanie ich do HMS. Argument o braku aplikacji, który przez lata przewijał się przez platformy, które miały konkurować z Androidem, odchodzi więc w niepamięć jeszcze zanim zaistniał.

Zobacz też: Plus pionierem 5G – które smartfony obsługują nową technologię?

Oczywiście takie rozwiązanie budzi także pewne obawy. W końcu w przypadku BlackBerry OS takie podejście niewiele pomogło. Porażka jednej firmy nie musi jednak oznaczać, że każda próba zakończy się ponownie. Kolejną kwestią jest działanie aplikacji z Androida na HarmonyOS, zwłaszcza w porównaniu do programów natywnych. Możliwe, że różnica będzie mocno odczuwalna. Z drugiej strony może być także niewidoczna z punktu widzenia użytkowników. Ostatnią z obaw jest natomiast to, czy pisanie programów natywnych na HarmonyOS będzie miało w ogóle sens? W końcu stworzenie ich na Androida będzie umożliwiało obecność na obydwu platformach. Tylko czy to na pewno będzie problem? Jak widać przed Huaweiem stoi wiele wyzwań. To, jak firma sobie z nimi poradzi, pokaże czas.

Źródło: Gizmochina

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy