ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Miniaturowe LED

Procesory z wbudowanymi LED-ami? Dzięki MIT to możliwe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Diody świecące, znane szerzej jako LED, są stosowane w licznych projektach i urządzeniach. Mogą one pełnić funkcję oświetlającą, lub informacyjną. To jednak nie wszystko. To właśnie one generują sygnał przesyłany przez światłowody. Dodatkowo są również istotnym elementem transoptorów. Są to miniaturowe elementy, które umożliwiają przesyłanie informacji bez konieczności przesyłania energii elektrycznej pomiędzy dwoma układami. Może to chronić ważniejszy element przed przepięciami czy zakłóceniami. A to tylko kilka przykładów. Jak sami widzicie rola LED-ów jest niezwykle istotna. Te natomiast mogą być o wiele mniejsze.

Miniaturowe LED

Miniaturowe LED

Największym problemem LED jest fakt, że dioda ta musi być wykonana oddzielnie od urządzenia, w którym jest wbudowana. To może się zmienić wraz z przełomem w Laboratorium Badawczym MIT. W laboratorium naukowcy byli w stanie wyprodukować układ krzemowy z całkowicie zintegrowanymi LED-ami. Co więcej, te są wystarczająco jasne, aby umożliwić wykorzystanie ich jako elementów czujników, transoptorów, czy wyświetlania podstawowych komunikatów. Odkrycie MIT może doprowadzić do usprawnienia produkcji i poprawy wydajności elektroniki w nanoskali. Możliwe również, że na rynek trafią gamingowe procesory z własnym podświetleniem RGB na rdzeniu — bo czemu by nie? Co prawda chłodzenie niemal na pewno je zasłoni, ale to tylko szczegół.

Zobacz też: Wtorkowa aktualizacja biblioteki HBO GO. Co dodano, a co usunięto?

Najważniejsze jest to, że mogą one być produkowane na jednym waflu krzemowym wraz z innymi krzemowymi elementami mikroelektronicznymi, takimi jak tranzystory i detektory fotonowe. To oznacza także niższe koszty ich produkcji. Eliminuje to bowiem konieczność budowania osobnej fabryki wyłącznie dla tych diod, lub uwzględnianie ich osobnej produkcji. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy