Energia słoneczna to niewyczerpalne źródło, z którego wręcz musimy korzystać. Niestety, nie wychodzi nam to najlepiej. Sprawność energetyczna paneli fotowoltaicznych jest naprawdę mizerna. Naukowcy na całym świecie ciężko pracują nad zmianą tego stanu rzeczy. Właśnie pewnej ekipie badaczy udało się ustanowić nowy rekord. Dzięki temu z panela o konkretnych wymiarach można uzyskać znacznie więcej energii, niż do tej pory. 

Nowy rekord wydajności fotowoltaiki

Nowy rekord wydajności fotowoltaiki

Naukowcy osiągnęli sprawność 29,15 procent. Według źródeł energia słoneczna, która dociera do powierzchni ziemi to około  1000 W/ m². Oczywiście wartość ta  ulega zmianie zależnie od pory dnia, roku, czy warunków atmosferycznych. Oznacza to jednak, że panel o rozmiarach zaledwie 1 × 1 metr wykonany w tej technologii w idealnych warunkach mógłby generować aż 291,5 W. Warto tu podkreślić, że długoterminowy cel efektywności wynosi, jaki postawili sobie naukowcy, to ponad 30 procent. Oznacza to, że brakuje już naprawdę niewiele, aby go osiągnąć. Z drugiej strony warto podkreślić, że wcześniejszy rekord dla tej technologii wynosił maksymalnie 28 procent sprawności. Oznacza to, że ta walka o pojedyncze procenty wcale nie jest taka łatwa.

Zobacz też: Nowości w aplikacji IKO – Asystent Głosowy z większymi możliwościami

W artykule naukowcy napisali, że wykorzystali ogniwa słoneczne tandemowe. Te łączą krzem z metalohalogenkiem perowskitu. Według nich dalsze badania w tej kwestii są niezwykle obiecującą opcją na dalszy wzrost sprawności. Perowskit i krzem są opracowywane oddzielnie jako materiały półprzewodnikowe do stosowania w panelach słonecznych. Spośród tych dwóch technologii, ogniwa krzemowe istnieją od dłuższego czasu i są obecnie standardową technologią stosowaną na farmach słonecznych. Wykorzystują one głównie światło podczerwone do generowania energii. Z kolei panele perowskitowe generują prąd głównie ze światła widzialnego. Zastosowanie tych dwóch technologii w jednym panelu pozwala więc na skorzystanie z szerszego spektrum światła słonecznego. To natomiast przekłada się na pozyskanie większej ilości energii. Naukowcy biorący udział w projekcie zauważają, że połączenie tych dwóch materiałów nie zwiększa znacząco kosztów wykonania paneli. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardzo istotna wiadomość, która jest kluczowa dla powodzenia projektu. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.