Chrome OS Flex na starych Chromebookach

Chrome OS zainstalujesz na starym komputerze – Google daje zielone światło

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W ciągu ostatnich pięciu lat firma Neverware dzięki swoim narzędziom pozwoliła osobom fizycznym, szkołom i firmom zmienić swoje stare komputery PC i Mac w Chromebooka, dzięki swojej wersji sytemu nazwanej CloudReady. Największą zaletą tego systemu operacyjnego w tym kontekście jest fakt, że pozwala on na wydłużenie żywotności komputera, który w przeciwnym razie byłby przestarzały. Oczywiście podobny efekt można osiągnąć za pomocą wielu innych dystrybucji Linuksa. Chrome OS jest jednak systemem niezwykle wręcz prostym i potrzeba wiele samozaparcia, aby coś w nim zepsuć.

Chrome OS na stare komputery

Chrome OS na stare komputery

W tym tygodniu Google nabyło Neverware, a teraz planuje przekształcić dzieło tej firmy w oficjalną wersję systemu operacyjnego Chrome OS. Kiedy to nastąpi, to dotychczasowi użytkownicy nieoficjalnego portu będą mogli bezproblemowo zaktualizować oprogramowanie. Co więcej, po zakończeniu tego przejścia Google będzie obsługiwać CloudReady w taki sam sposób, jak obecnie robi to Chrome OS. Na samej aktualizacji systemu i jego oficjalnym porcie się nie skończy. Firma będzie zaangażowana we wspieranie swoich obecnych klientów z sektora edukacji i przedsiębiorstw. Co więcej, w obecnie nie ma planu zmiany cen dla usług korporacyjnych. Dodatkowo Google będzie honorować wszystkie aktualne wieloletnie licencje.

Zobacz też: Grupowe wideorozmowy pojawiły się w aplikacji Signal

To przejęcie ma nie tylko duży sens z punktu widzenia Google. Ciężko jest również dostrzec minusy dla użytkowników CloudReady. Fakt, że system operacyjny nie był oficjalnie wspierany przez Google, był jedną z niewielu wad tego oprogramowania. Oznaczało to, że nie można było zainstalować aplikacji dla systemu Android na urządzeniach CloudReady, mimo że jest on oparty na systemie operacyjnym ChromiumOS. Wraz z tym przejęciem, wsparcie dla aplikacji mobilnych staje się znacznie bardziej prawdopodobne. Bezpośrednie wsparcie ze strony Google sprawi również, że oprogramowanie będzie bardziej atrakcyjne dla szkół i firm, ponieważ mogą one uzyskać pomoc bezpośrednio od Google, jeśli mają jakieś problemy techniczne.  

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy