Przyszłe misje w Układzie Słonecznym mogą być znacznie szybsze, niż sądzono do tej pory. Naukowcy odkryli sieć szlaków Układu Słonecznego. Te pozwolą sondom i innym statkom kosmicznym szybciej podróżować zarówno po samym układzie planetarnym, jak i go opuszczać. Co więcej, będzie to wymagało znacznie mniejszego zużycia paliwa, niż podróż w tradycyjny sposób. To natomiast sprawi, że pojazdy będą mogły być o wiele lżejsze.

Autostrada w Układzie Słonecznym

Autostrada w Układzie Słonecznym

Ostatni raz kiedy czytałem o autostradzie w Układzie Słonecznym, to skończyło się na unicestwieniu Ziemi przez Vogonów. Na szczęście życie to nie Autostopem przez Galaktykę. Tym razem autostrada jest bardziej… metaforyczna. Są to natomiast trasy, którymi na przykład asteroidy w pobliżu Jowisza mogą dotrzeć do Neptuna w mniej niż 10 lat. Całkiem nieźle, jak na obiekty bez własnego napędu. Statki kosmiczne teoretycznie byłyby o wiele szybsze. Naukowcy znaleźli te szlaki, obliczając, jak miliony orbit Układu Słonecznego mieszczą się wewnątrz znanych kolektorów kosmicznych, czyli struktur łukowych rozciągających się od pasa asteroid.

Zobacz też: Dlaczego warto kupić realme 7i? Trzy najważniejsze zalety

Podejście to mogłoby znacznie skrócić czas potrzebny na podróż po Układzie Słonecznym, czy też opuszczenie go. Może również prowadzić do bardziej efektywnych podróży poprzez ograniczenie ilości energii potrzebnej do poruszania się w nim. Jednak nie tylko kosmiczne podróże mogą się rozwinąć dzięki temu odkryciu. Zwiększone może być także bezpieczeństwo samej Ziemi. Nowa wiedza może zostać wykorzystana do badania obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi, które mogłyby stanowić zagrożenie dla planety, a nawet manipulację nimi przy minimalnym wkładzie energii. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.