Podkręcanie procesorów ma na celu wykrzesanie dodatkowej mocy z jednostek obliczeniowych. Jednak istnieje pewna granica. Powyżej niej dalszy przyrost zaburza stabilność sprzętu, oraz wymaga technik chłodzenia, których stosowanie jest niezwykle wręcz męczące. W końcu nie sądzę, żeby ktoś chciał regularnie dolewać ciekły azot do płyty głównej podczas pracy. Istnieją jednak ludzie, którzy podkręcają procesory do wręcz absurdalnego poziomu. Po co? Odpowiedź jest banalne prosta: bo mogą!

14-letni Intel Celeron podkręcony do 8,36 GHz

14 letni Intel Celeron podkręcony do 8 GHz

Linia procesorów Intel Celeron zadebiutowała pod koniec lat 90. jako bardziej przystępna cenowo alternatywa dla droższych Pentiumów. Nie chodziło tu jednak o udostępnienie procesorów mniej zamożnym klientom. Była to raczej odpowiedź na procesory AMD i Cyrix, które oferowały tańsze alternatywy dla układów Niebieskich. Celerony zyskały dużą reputację wśród entuzjastów żyłowania możliwości układów dzięki temu, że świetnie się podkręcały. Przykładem tego jest ostatnie osiągnięcie chińskiego overclockera ivanqu0208, któremu udało się podbić Intel Celeron D 347 z częstotliwości bazowej 3,06 GHz aż do 8,36 GHz.

Zobacz też: Netflix wkrótce usunie ponad 10 kapitalnych filmów. Zobacz, o których mowa, by uniknąć zaskoczenia!

Celeron D 347 jest jednordzeniowym procesorem, który został wprowadzony na rynek w czwartym kwartale 2006 roku. Zbudowany jest on w procesie  65 nm i ma zintegrowane 512 KB pamięci podręcznej L2. Nie jest to najchłodniejsza jednostka. Jego TDP wynosi aż 86 W. Dla ciekłego azotu to jednak nie problem. Podczas bicia rekordu ivanqu0208 wykorzystał płytę główną Asus P5E64 WS Professional, 2 GB pamięci DDR3 i ciekły azot jako chłodziwo. Całość pracowała pod kontrolą Windowsa XP.  Dzięki temu udało mu się podkręcić zegar tego procesora aż do 8 362,21 MHz. Mimo to wciąż nie jest to rekord świata dla tej jednostki. Siedem lat wcześniej jego rodak podpisujący się jako wytiwx uzyskał na takiej jednostce aż 8 516,17 MHz. Warto tu podkreślić, że przy takich wartościach zegara kluczowe znaczenie zaczynają już mieć indywidualne cechy każdego egzemplarza. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.