Google Chrome Memories

Chrome rezygnuje z flag? Google dodaje wygodniejszy sposób włączania funkcji testowych

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wersje testowe Chrome czasami zawierają funkcje eksperymentalne, które są jednak ukryte przed użytkownikami. Ich włączenie wymaga bowiem włączenia flag, których opisy bywają dość enigmatyczne. Co gorsza, czasami trzeba włączyć nie jedną, a kilka różnych flag, co jeszcze mocnej utrudnia nie tylko ich włączenie, co odnalezienie. Wkrótce jednak może to być o wiele łatwiejsze. Portal Android Police odkrył bowiem narzędzie do ich prostszego włączania.

Chrome Labs – flagi staną się zbędne

Chrome Labs

Samo narzędzie jest zintegrowane z Chrome w wersji Canary 89. Mowa jest więc o wysoce niestabilnej wersji testowej. Narzędzie nosi nazwę Chrome Labs i oferuje szybki dostęp do eksperymentalnych funkcji. Dzięki niemu wystarczy jedynie kliknąć ikonę zlewki, przełączyć wybrany eksperyment z menu rozwijanego i zrestartować przeglądarkę. Oczywiście jak na ironię Chrome Labs może uruchomić jedynie poprzez… aktywowanie odpowiedniej flagi. Oznacza to więc, że aby pozbyć się znienawidzonego rozwiązania, trzeba najpierw z niego skorzystać. Pocieszający jest fakt, ze być może robimy to po raz ostatni.

Zobacz też: Mem z gry i pozdrowienia dla graczy – Cyberpunk 2077 doceniony przez premiera

Nie jest to całkowicie nowa koncepcja. Firefox i Vivaldi mają swoje własne strony eksperymentalne. Gigantyczna liczba zaangażowanych użytkowników Chrome mogłaby jednak z łatwością uczynić z Labs szeroko stosowaną funkcję. Warto jednak podkreślić, że nie wszystko, co trafia do Canary ostatecznie pojawia się także w ostatecznej wersji przeglądarki. W końcu utrudniony dostęp do flag był do tej pory swego rodzaju progiem wejścia mającym zagwarantować, że niedoświadczeni użytkownicy będą się trzymali z dala od funkcji eksperymentalnych, które najzwyczajniej w świecie mogą nie działać poprawnie.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy