W styczniu tego roku na targach CES 2020 OnePlus ogłosiło smartfon Concept One. Z tyłu tego urządzenia nie dało się dostrzec aparatów. Zamiast tego znajdował się tam szklany panel z elektrochromową powłoką. To właśnie za nim znajdowały się obiektywy smartfona. Warto dodać, że Oppo Reno 5 Pro+ 5G jest pierwszym konsumenckim smartfontem, który korzysta z tej technologii. Pierwszym i jak wiele wskazuje nie ostatnim.

Aparaty w smartfonach będą ukryte

Aparaty w smartfonach będą ukryte

Istnieją wskazania, że technologia ta może stać się nowym trendem w kręgu telefonów komórkowych w przyszłym roku. Według nieocenionego Digital Chat Station technologia ta zostanie wykorzystana w wielu telefonach w przyszłym roku.  Źródło wskazuje producentów telefonów komórkowych takich jak Vivo, Xiaomi, Meizu i Nubia jako pracujących nad ukryciem aparatów w swoich smartfonach za jej pomocą. Dzięki temu tył smartfona z nawet potężną baterią aparatów przestanie wyglądać kuriozalnie, a producenci nie będą musieli się przejmować ich estetycznym rozmieszczeniem, tylko skupią się na funkcjonalności.

Zobacz też: Czy będzie jutro padać? Najlepsze aplikacje do sprawdzania pogody

Tajemnicą tego rozwiązania jest inżynieria powierzchni. Na szklaną płytkę jest napylana niezwykle cienka warstwa tlenku wolframu, który w normalnych warunkach jest przezroczysty. Jednak kiedy jest poddany napięciu elektrycznemu, jest w stanie generować różne kolory. W ten sposób tylny panel może przybierać barwę wybraną przez użytkownika, a nawet pełnić podobną rolę co dioda powiadomień zmieniając kolory zależnie od informacji, które smartfon ma przekazać do użytkownika. Na przykład z czarnego stanie się zielony kiedy otrzymamy SMS-a. Warto dodać, że technologia ta cechuje się minimalnym zużyciem energii. Według Oppo w Concept One pobiera on 2-3 mAh na godzinę pracy. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.