Nokia PureBook X14 nie jest może pierwszym laptopem z logotypem słynnej marki, ale pierwszym wypuszczonym pod skrzydłami HMD Global. Firma po wykupieniu Nokii starała się przywrócić świetność marki, choć wychodziło to różnie. Za to na rynku, oprócz smartfonów, zaczęły pojawiać się też inne produkty. Mamy już telewizory Nokia, a teraz przyszła pora na laptopy. Co ten konkretny model ma do zaoferowania?

Nokia PureBook X14

Nokia PureBook X14
Nokia PureBook X14

Można się zastanawiać, dlaczego Nokia zaczęła produkować inne rzeczy, niż smartfony, ale widocznie firma wie lepiej, czego mogą oczekiwać klienci. W tym przypadku mówimy o klientach w Indiach, ponieważ to tam zadebiutuje laptop. Mamy więc sytuację podobną do tej z telewizorami marki, więc niewielkie szanse na to, że urządzenie trafi do Polski. Nokia ostatnio przygotowała także przystawkę do telewizora, ale tą akurat można do naszego kraju zamówić, jeżeli komuś na tym zależy. Czy warto w ogóle zainteresować się laptopem?

Nokia PureBook X14 jest urządzeniem, które nie wyróżnia się niczym szczególnym. Zarówno w kwestii samego wyglądu, jak i specyfikacji. Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz IPS o przekątnej 14 cali, co przekłada się tutaj na rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Ekran zajmuje około 86 procent frontowego panelu, choć ramki na górze i dole są dość masywne. Za to na krawędziach jest już całkiem wąsko (4,8 mm). Całość także ma sensowne wymiary (320,2 x 214,5 x 16,8mm) oraz wagę (około 1,1 kg), więc korzystanie z niego na co dzień, może być całkiem przyjemne.

Zobacz też: Sygic w Android Auto – dużo zmiana na plus.

Specyfikacja PureBook X14

Co czeka pod maską? Procesor 10. generacji  Intel Core i5-10210U, któremu towarzyszy zintegrowana grafika Intel UHD Graphics 620. Do tego dochodzi 8 GB RAM (DDR4 2666 MHz) oraz 512 GB SSD NVMe. Nie zabrakło także kamery HD IR, która pozwoli na rozpoznawanie twarzy. Na pokładzie znalazło się także miejsce na Bluetooth 5.1, dwuzakresowe Wi-Fi (5 oraz 2,4 GHz) czy dwa głośniki Dolby Atmos. Jeżeli chodzi o złącza to może cieszyć obecność RJ-45. PureBook X14 wyposażono także w USB 3.1 (x2), USB 2.0, USB-C, HDMI oraz złącze słuchawkowe. Akumulator ma pojemność 46,7 Wh z ładowaniem 65 W. Sprzęt ma wytrzymać do 8 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Widać więc, że sprzęt jest sensownie wyposażony, choć nie jest to coś, co rzuca na kolana. Na szczęście Nokia PureBook 14 nie jest też przesadnie droga. Laptop wyceniono bowiem na 59990 rupii, czyli około 3 tysięcy złotych.

Źródło: FoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.