Sprzedaż Chromebooków w tym roku wystrzeliła wręcz w górę. Względnie tanie i dobrze działające laptopy okazały się czymś, czego wiele osób potrzebuje do wykonywania pracy zdalnej, lub nauki. Duża w tym także zasługa zmian, jakie zaszły w Chrome OS. System ten jest daleki pierwszych iteracji platformy, która opierała się jedynie na przeglądarce. Dziś system ten świetnie sobie radzi z aplikacjami z Androida i Linuksa. Na platformie świetnie działają także aplikacje internetowe, takie jak PWA

Aplikacje PWA na Chrome OS

Aplikacje PWA na Chrome OS

Problem w tym, że ta ostatnia grupa nie ma ani jednego, zaufanego sklepu z aplikacjami. Na całe szczęście gigant znalazł rozwiązanie tego problemu. Otóż aplikacje internetowe trafią teraz do Sklepu Play. Będzie można je stamtąd pobrać łącznie z innymi aplikacjami na Androida. Takie podejście znacznie ułatwi użytkowników Chromebooków odkrycie programów tego typu i daje większe poczucie bezpieczeństwa podczas ich instalacji. Programy PWA po instalacji ze Sklepu Play zachowują się identycznie, jak każda inna aplikacja na Chrome OS. W ten sposób wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, że korzysta z aplikacji internetowej.

Zobacz też: Sukces Cyberpunk 2077 – gra zawiesiła Steam-a, a liczba pre-oerderów była gigantyczna

Większa popularność nie będzie jedyną korzyścią dla programistów. Otóż od momentu aktualizacji systemu do Chrome OS 89 uzyskają one możliwość korzystania z systemu rozliczeniowego Sklepu Play. Innymi słowy, te aplikacje internetowe będą mogły korzystać ze znanego systemu płatności przy dokonywaniu zakupów w wewnątrz nich, tak jak robią to natywne aplikacje na Androida. Oczywiście ceną, jaką będą musieli zapłacić programiści, jest powiązanie tej funkcjonalności z usługami Google Play Services i brak możliwości przeniesienia jej na inne platformy. Nie można także zapomnieć o prowizji na rzecz Google. Z drugiej strony to raczej akceptowalne warunki, jeśli weźmiemy pod uwagę liczne korzyści.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.