Jednym z głównych celów NASA jest obniżenie kosztów. W tym natomiast agencji ma pomóc rozwój technologii, która sprawia, że projektowanie i budowa komponentów do rakiet jest tańsze i szybsze. W tym celu agencja postawiła na druk 3D. Ten sprawdzi się zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej lub na innych ciałach niebieskich.

NASA wydrukuje rakietę w 3D

NASA wydrukuje rakietę w 3D

 NASA skoncentrowała się w szczególności na wykorzystaniu tej technologii do opracowywania części silników rakiet, aby obniżyć całkowite koszty produkcji i przyspieszyć produkcję. W listopadzie przeprowadzono serię testów, podczas których NASA zademonstrowała parę dodatkowo wyprodukowanych komponentów do silników. Obejmują one komorę spalania, która powstała ze stopu miedzi, oraz dyszę wykonaną z wysokowytrzymałego stopu żelaza i niklu. Są one w stanie wytrzymać ekstremalne warunki, które są obecne podczas lotu rakiety. 

Zobacz też: [Recenzja] realme 7 5G – jaki radzi sobie najtańszy smartfon 5G?

Według NASA testy termiczne są szczególnym krokiem w przygotowaniu sprzętu z drukarek 3D do przyszłych misji na Księżycu i Marsie. Naukowcy NASA przeprowadzili 23 testy termiczne o łącznym czasie trwania ponad 280 sekund. Inżynierowie zebrali dane, w tym pomiary ciśnienia i temperatury w sprzętowych kanałach chłodzących i w komorze głównej. Zarejestrowano również materiał wideo o wysokiej prędkości i rozdzielczości, obejmujący smugę wydechu i gardło komory. Wyniki testów okazały się bardziej, niż obiecujące. NASA chwali się, że technika druku 3D pozwala inżynierom na produkcję małych i dużych komponentów. Dodaje również, że posiadanie tej technologii na pokładzie lądownika księżycowego pozwoliłoby astronautom na drukowanie wszelkich niezbędnych części zamiennych.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.