Nokia swego czasu była liderem całego rynku telefonów komórkowych i smartfonów. Tak, te dwie rzeczy kiedyś stanowiły niejako jedno. Jednak przez lata producent ten z istnej potęgi stał się jedną z wielu firm starających się zaistnieć na rynku. Co więcej, nawet jeśli wykreślimy z tego równania smartfony, to Nokia wciąż nie jest liderem. Za to wyprzedza Samsunga. Obydwie te firmy mają nawet swoje miejsce na podium.

Rynek telefonów komórkowych Q3 2020

Rynek telefonów komórkowych Q3 2020

Raport Counterpoint Research zdradził udział poszczególnych marek na rynku prostych telefonów. Co ciekawe w czołówce wśród rozpoznawalnych firm stojących za produkcją smartfonów znajdziemy tylko Nokię i Samsunga. Ten ostatni musi jednak dzielić się swoją pozycją z innym producentem. Zacznijmy więc od końca. Otóż południowokoreański gigant technologiczny w zeszłym kwartale sprzedał ponad 7,4 miliona telefonów komórkowych. Firma podzieliła się trzecim miejscem z Tecno, przy czym obie marki mają 10-procentowy udział w rynku. Indie były jednym z kluczowych rynków dla Samsung, ponieważ zdobył 18 procent udziałów w regionie.  Na drugim miejscu jest HMD odpowiedzialne za markę Nokia. Firma ta zdobyła 14% udziałów w światowym rynku telefonów komórkowych. Warto tu jednak podkreślić, że jest niekwestionowanym liderem w Europie, oraz Azji przy wyłączeniu Indii. Ma tam odpowiednio 40 i 21% udziałów. 

Zobacz też: Xiaomi Mi Watch Lite oficjalnie – smartwatch dla tych, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo

Największym producentem prostych telefonów jest firma iTel. Ta zagarnęła aż 24% globalnego rynku. Udało się jej to dzięki zdominowaniu Afryki i Indii. To właśnie w tych regionach proste telefony cieszą się największym zainteresowaniem. Co ciekawe światowy lider nawet nie został uwzględniony w statystykach dla obydwu Ameryk. Tam na północy dominuje Alcatel, natomiast na południu Multilaser. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.