Facebook został pozwany przez amerykańską Federalną Komisję Handlu. Wśród zarzutów wobec sieci społecznościowej znajdują się takie o nielegalnym zdobyciu pozycji, oraz działania antymonopolowe. Stanowią one jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi spotkał się Facebook. Samo FTC dąży do uzyskania stałego nakazu, który mógłby doprowadzić do tego, że spółka Marka Zuckerberga zostanie zmuszona do sprzedaży wysoko postawionych aktywów, takich jak Instagram i WhatsApp.

Facebook będzie musiał sprzedać WhatsAppa i Instagrama?

Facebook będzie musiał sprzedać WhatsAppa i Instagrama

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu FTC na temat sprawy:

Po długotrwałym dochodzeniu we współpracy z koalicją prokuratorów generalnych 46 stanów, Dystryktu Kolumbia i Guam doszliśmy do następujących wniosków. Otóż uważamy, że  Facebook zaangażował się w systematyczną strategię monopolistyczną. Dobrym przykładem takich działań jest nabycie w 2012 roku największego w tamtym okresie rywala, jakim jest Instagram. Podobnym działaniem był zakup WhatsApp w 2014 roku. Kolejną kwestią było nałożenie antykonkurencyjnych warunków na producentów oprogramowania w celu wyeliminowania zagrożeń dla jego monopolu.

Komisja twierdzi, że firma wykorzystała swoje ogromne fundusze do przejęcia potencjalnych rywali. W procesie tym firma miała wymazać ewentualną konkurencję w swoich segmentach. Instagram jest pierwszym tego przykładem. Komisja podkreśla, że zakup portalu miał miejsce dopiero w momencie, kiedy próby Facebooka w konkurowaniu z nowym portalem okazały się fiaskiem. 

Zobacz też: Wiemy, kiedy zadebiutuje Halo Infinite

Podobne zarzuty są stawiane względem przejęcia WhatsAppa:

Przejęcie WhatsApp przez Facebooka neutralizuje perspektywę, że sama WhatsApp może zagrozić osobistemu monopolowi Facebooka na sieci społecznościowe. Przy okazji gwarantuje firmie, że wszelkie inne objawy konkurencji staną przed znacznie cięższym zadaniem.

— Podaje FTC.

Dodatkowo polityka Facebooka wokół tego, jak zewnętrzni deweloperzy mogliby zintegrować się z jego platformą, według FTC również była antykonkurencyjna:

W szczególności Facebook rzekomo udostępnił kluczowe API dla aplikacji stron trzecich tylko pod warunkiem, że powstrzymają się one od rozwijania konkurencyjnych funkcji oraz od łączenia się lub promowania innych usług społecznościowych.

— Dodała komisja. 

W przypadku powodzenia pozwu potencjalne reperkusje dla Facebooka mogą być znaczące. FTC ma nadzieję, że sąd federalny orzeknie, iż spółka musi sprzedać niektóre ze swoich aktywów, w tym Instagram i WhatsApp. Ma ona również na celu zmuszenie Facebooka do uprzedniego powiadomienia o wszelkich przyszłych fuzjach i przejęciach oraz do ubiegania się o ich zatwierdzenie.

Facebook wydał w tej sprawie następujące oświadczenie:

Przeglądamy skargi i wkrótce będziemy mieli więcej do powiedzenia. Lata po tym, jak FTC rozliczyła nasze przejęcia, rząd chce teraz przeprowadzić dogrywkę. Co gorsza, robi to bez względu na wpływ, jaki precedens miałby na szerszą społeczność biznesową lub ludzi, którzy codziennie wybierają nasze produkty.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.