Inżynierowie z National University of Singapore opracowali nową metodę przekształcania gazu ziemnego w formę stałą. Ta pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze jego przechowywanie i transport. Przetwarzanie materiału z gazu w ciało stałe trwa zaledwie 15 minut i wykorzystuje mieszaninę o niskiej toksyczności. Nowa metoda konwersji jest bardzo ważna, ponieważ podczas gdy wiele krajów na całym świecie dąży do wyeliminowania paliw kopalnych, gaz ziemny jest nadal intensywnie wykorzystywany w większości krajów świata.

Gaz ziemny w kostkach

Aby ułatwić pracę z gazem ziemnym, jest on często przekształcany w ciecz. problem w tym, że proces ten wymaga ekstremalnie niskich temperatur poniżej 160 stopni Celsjusza. Nowa metoda natomiast przekształca gaz w ciało stałe. Co ciekawe takie procesy mogą zachodzić naturalnie. W ramach tych procesów cząsteczki gazu ziemnego mogą zostać uwięzione w klatkach z cząsteczek wody, tworząc hydraty gazowe lub palny lód. Jednak proces ten może trwać miliony lat, zanim dojdzie do niego w naturze. Naukowcom udało się go znacznie przyśpieszyć, bo teraz trwa on zaledwie 45 minut. Kluczem do tego przełomu jest aminokwas zwany L-tryptofanem, który przyspiesza tempo reakcji i szybciej zatrzymuje więcej gazu w stałych hydratach. 

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki Netflixa z ostatnich trzech dni. Dodano niemal 10 nowości!

Powstała w ten sposób substancja stała jest wygodniejsza i bezpieczniejsza do przechowywania i transportu. Jako blok lodu, gaz zmniejsza się objętościowo 90 razy. Dodatkowo jest również niewybuchowy i na tyle stabilny, że można go przechowywać w zwykłej zamrażarce. Metoda ta wymaga również mniej toksycznych dodatków niż zwykle. Dzięki niej przechowywanie i transport gazu będzie wymagał mniejszych ilości energii. To natomiast będzie miało jak najbardziej pozytywny wpływ na klimat i ochronę środowiska.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.