Jeśli Ty lub Twoja bliska osoba cierpi na zaburzenia wokalne lub motoryczne i ma problemy z komunikacją poprzez normalną mowę, Google może mieć rozwiązanie tego problemu. Wszystko dzięki nowej, eksperymentalnej aplikacji firmy, czyli Look to Speak. Dzięki niej właściciele urządzeń z systemem Android mogą za pomocą oczu wybierać z szeregu wstępnie napisanych słów i zwrotów, które następnie będą wypowiadane na głos przez telefon lub tablet.

Google Look to Speak

Wstępne recenzje aplikacji wypadają naprawdę dobrze jeśli chodzi o jej interpretację spojrzenia. Niektórzy narzekają tylko na zmęczenie oczu podczas długotrwałego użytkowania. To może jednak być kwestia przyzwyczajenia się do niej. Sam również spróbowałem swoich sił w komunikacji wzrokowej i mam tutaj jednak pewne zastrzeżenia. Aplikacja wymaga naprawdę dobrego oświetlenia. Dodatkowo nie chciała współpracować, dopóki nie zdjąłem okularów. Są to zwykłe szkła korekcyjne, bez żadnych filtrów czy dodatkowych powłok. Co więcej, nawet po ich zdjęciu program nie zawsze wykrywał ruch oczu nawet w dobrych warunkach, jednak zwykle dwie, trzy próby wystarczyły, aby zrozumiał polecenie. Dla wielu osób największym problemem może jednak być bariera językowa. Program wspiera jedynie język angielski. 

Zobacz też: Zdjęcia Google przekroczyły bardzo istotny kamień milowy

Najważniejsze jest jednak to, że osoby, które nie były w stanie zbyt dobrze porozumiewać się ze swoimi bliskimi, mogą teraz z nimi rozmawiać. Co prawda jedynie za pośrednictwem konkretnych zwrotów, jednak jest to dobry początek. Cieszy także fakt, że firma coraz poważniej podchodzi do problemów osób niepełnosprawnych. Zwłaszcza tych, które mają dość mocno utrudniony dostęp do świata, jak i do technologii. Korzyści dla użytkowników są oczywiste: prosta, łatwa w użyciu aplikacja do śledzenia mowy może pomóc osobom z niepełnosprawnościami komunikować swoje potrzeby bardziej efektywnie i niezależnie. Aplikację Look to Speak można znaleźć w Sklepie Play.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.