droidapple

 Jak już wszyscy dobrze wiemy, Apple od bardzo dawna próbuje wygryźć konkurencję poprzez stosowanie prawnych trików. I tak co pewien czas można usłyszeć, że producent z logo nadgryzionego jabłka znów domaga się ukarania konkurencji za stosowanie w ich urządzeniach rozwiązań, których jest autorem. Przykładem może być zapewne znana wszystkim fanom zielonego robota walka z Samsungiem o Galaxy S, oraz SGS II. I gdy niektórzy przywykli już, że w większości przypadków po długotrwałych i zaciekłych walkach Google musiało poddać bitwę, ten postanowił wykorzystać niedawne przejęcie Motoroli oraz jej zaplecze patentowe (w liczbie ok. 17 000, gdzie niemal wszystkie dotyczą komunikacji mobilnej!).

Producent smartfonów z logo M już raz pokonał Apple na tym polu. Pisaliśmy o tym w listopadzie. Teraz Motorola postanowiła odmienić losy na froncie Google – Apple poprzez pozwanie drugiego do odpowiedzialności za wykorzystanie aż 6 jej patentów. Dotyczą one dwóch najnowszych produktów: iCloud oraz iPhone 4S, których wspomniany proces nie mógł objąć ze względu na to, że produkty te nie były jeszcze zbyt  istotne na tle całej sprawy. Obecnie  Hello Moto chce, by Apple odpowiedziało za użycie w swoich produktach:

US Patent 5,710,987 – odbiornik radiowy z zabudowaną anteną

US Patent 5,754,119 – system synchronizacji kilku statusów pager’a

US Patent 5,958,006 – sposób oraz urządzenie pozwalające na przesył danych sumaryzowanych

US Patent 6,101,531 – system komunikacji z wybranymi przez użytkownika kryteriami filtrowania dostępny w bezprzewodowym kliencie,  komunikujący się z serwerem w celu filtrowania danych przesyłanych z hosta do wspomnianego klienta

US Patent 6,008,737 – sposób kontrolowania użytkowania aplikacji zainstalowanych na  przenośnym urządzeniu telekomunikacyjnym

US Patent 6,377,161 – metoda ułatwiająca bezprzewodową wymianę danych adresowych.

Warto również wspomnieć tu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, że Google konsekwentnie szuka rozwiązania sporów na tle Android – iOS. Przejmując Motorolę, ogłoszono że gigant z Mountain View nie będzie ingerował w jej zarząd. Zapis w umowie między firmami mówi jednak, że zabrania on podejmowania przejętej firmie jakichkolwiek akcji w celu dochodzenia praw własności intelektualnej bez jego zgody, zatem jednoznacznie będzie dyktował kiedy ma ich dochodzić.

3 lutego dowiemy się, kto zwyciężył w sporze o rozwiązanie nr 5,754,119. Nieoficjalnie mówi się o nieuniknionym zwycięstwie Motoroli. Jeżeli faktycznie tak się stanie, czy może to być początkiem końca Apple? Gdy okaże się że Google po tylu przegranych bitwach znalazło w końcu broń, która pozwoli mu wygrać wojnę? Czy w razie sukcesu Google weźmie pod uwagę rozpoczęcie procesów wobec innych producentów?

 

 

Źródło:
androidandme.com
aoisora9x.deviantart.com 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Grzegorz Kaczmarek