Chińskie władze chcą, aby miasto Shenzhen było określane mianem miasta przyszłości. Ma to być swoista wizytówka myśli technicznej Państwa Środka. W 2017 roku miasto przekształciło całą publiczną flotę autobusową w elektryczną. Teraz natomiast zawarło umowę z firmą AutoX. Dzięki niej ten swojsko brzmiący producent autonomicznych pojazdów będzie mógł wysłać na ulicę Shenzhen swoją flotę autonomicznych taksówek o niezbyt oryginalnej nazwie RoboTaxi.

RoboTaxi AutoX

Jest to ogromny krok naprzód zarówno dla AutoX jak i Chin. Inne firmy również testowały w tym kraju technologie autonomicznych pojazdów. Jednak zawsze miały kierowców odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. AutoX to pierwsza firma, która przekonała chińskich liderów do tego, aby pozwolili jej porzucić element ludzki. To oznacza, że za wszystkie elementy jazdy ma odpowiadać pokładowy system Sztucznej Inteligencji. Powyższy film przedstawia technologię AutoX dla autonomicznych samochodów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to nagranie reklamowe. Jego celem jest pokazanie technologii AutoX w jak najlepszym świetle. 

Zobacz też: Głośne i różne wentylatory w PlayStation 5? Paranoja czy duży problem Sony?

Dlatego ostateczna jakość usług może jednak nieco odbiegać od prezentowanych tutaj. I tak możemy zobaczyć samochód dostarczający paczkę, a nawet psa. Nie jest jednak wyjaśnione, co się stanie w przypadku kiedy pies postanowi pozostawić po sobie jakąś pamiątkę. Oczywiście to już czepianie się nieco na siłę i nie ma związku a autonomiczną jazdą. W końcu wystarczy tylko wymusić obecność opiekuna czworonoga. Przyznam jednak, że miałbym pewne obawy przed wejściem do takiego pojazdu. Brak kierowcy może jednak początkowo nieco przytłaczać. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.