Dziś dowiedzieliśmy się, jakie nowości pojawią się w mObywatelu już w 2021 roku. Wiele pomysłów na rozwój aplikacji stanowi odpowiedź na oczekiwania jej użytkowników. Nie wszystkie nowości można jednak udostępnić tak samo szybko.

Nowości w mObywatelu w 2021 roku – niektóre są już potwierdzone, inne wciąż niepewne

źródło: youtube.com/CYFRYZACJA KPRM

Już w pierwszej połowie przyszłego roku powinniśmy zobaczyć nową odsłonę mTożsamości. Dokument będzie miał nowy wzór i znajdą się w nim dodatkowe dane, m.in. data i adres zameldowania na pobyt stały. Kolejną nowością w 2021 roku będzie możliwość logowania i uwierzytelniania mObywatelem w usługach e-administracji. Na początek za pomocą aplikacji zalogujemy się na podatki.gov.pl i sprawdzimy swój e-PIT.

W przyszłym roku w aplikacji mObywatel pojawią się również:

  • Karta Dużej Rodziny
  • Legitymacja emeryta i rencisty
  • Legitymacje zawodowe / branżowe

Użytkownicy mObywatela zgłaszają również, że chcieliby posiadać w aplikacji m.in. legitymację osoby niepełnosprawnej czy legitymację honorowego dawcy krwi. Takie nowości również są możliwe, ale nie ma jeszcze pewności co do ich udostępnienia w przyszłym roku. Podobnie jest z eZwolnieniem i eSkierowaniem. eReceptę czekają z kolei modyfikacje (obecnie w usłudze wyświetlają się m.in. stare recepty).

Część użytkowników mObywatela chętnie skorzystałaby z ciemnego motywu w aplikacji. Tu pojawia się jednak pewien problem. Dokumenty wyświetlane w aplikacji mają swój określony wzór i konieczne byłoby dopuszczenie alternatywnego wzoru z czarnym tłem. Niewykluczone, że znajdzie się kompromis w tej sprawie. Wtedy finalnie ciemny motyw zawita do mObywatela. Póki co nie są znane jednak żadne szczegóły w tej sprawie.

Czytaj także: mPrawo Jazdy – najważniejsze informacje i odpowiedzi na nurtujące pytania

Informacji o planowanych nowościach w aplikacji mObywatel oraz o szansach na wdrożenie poszczególnych rozwiązań, których chcą użytkownicy, udzielili podczas konferencji prasowej Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM oraz Dalius Kobylis, kierownik programu mObywatel.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.