W Warszawie powstaje pierwszy w Polsce automatyczny, podziemny parking rowerowy. Instalację przygotowuje firma MA-SISTEMAS, która realizuje podobne rozwiązania w takich krajach, jak Hiszpania, Szwajcaria, Singapur oraz Izrael. Parking ma być bezpieczny i wygodny dla rowerzystów.

Automatyczny parking rowerowy – jak to działa?

Parking będzie całodobowy, a także ogólnodostępny. Rowerzyści będą mogli oprócz swojego pojazdu przechować np. kask i bagaże. Żeby uruchomić system działający na terenie parkingu, rowerzysta wykorzysta kartę zbliżeniową lub smartfona. Następnie użytkownik parkingu schowa rower oraz inne przedmioty do specjalnej kabiny, która dzięki specjalnemu mechanizmowi zostanie wprowadzona na wielopoziomowy parking podziemny. Cała operacja ma zająć niecałe 15 sekund.

Parking pomieści 95 rowerów. Jedną z jego zalet ma być brak konieczności przypinania jednośladu. Specjalne kabiny poruszają się po takich trajektoriach, że rower nie zmienia pozycji, w jakiej został ustawiony. Co więcej, możliwość omyłkowego wydania roweru niewłaściwej osobie ma być zredukowana do zera. Parking powstanie w rewitalizowanym przez Grupę Capital Park zabytkowym kompleksie Fabryki Norblina w Warszawie. System podziemnego parkowania pozwoli nam na zaoszczędzenie powierzchni. Na zewnątrz będzie widoczna jedynie niewielka, estetycznie dopasowana do fabrycznego otoczenia stacja dokująca, natomiast cały mechanizm i przechowywanie pojazdów odbywać się będzie w podziemiach – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Capital Park.

Czytaj także: To już definitywny koniec – teleskop Arecibo się zawalił

Instalację przygotuje firma MA-SISTEMAS z Hiszpanii. Jej  autorski koncept podziemnego parkingu rowerowego o nazwie Biceberg funkcjonuje m.in. w Barcelonie. Za korzystanie z parkingu w Warszawie będzie obowiązywała symboliczna opłata. Rowerzyści zapłacą kartą lub przy wykorzystaniu płatności mobilnych.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.