Tlenek węgla a powstanie Układu Słonecznego

Ale czad! To właśnie tlenek węgla mógł odegrać kluczową rolę dla Układu Słonecznego

2 minuty czytania
Komentarze

Czad, bo wiecie, tak się mówi na tlenek węgla. Skoro już najzabawniejszą część tekstu mamy za sobą, to warto się skupić na tej niezwykle poważnej kwestii. Ta bowiem rzuca nowe światło na powstanie naszego układu planetarnego. Otóż naukowcy odkryli unikalny etap ewolucji układu planetarnego. Udało się im to poprzez zobrazowanie systemu gwiezdnego oddalonego o ponad 400 lat świetlnych. To rzuca nowe światło na procesy, które mają miejsce podczas formowania się jego obiektów.

Tlenek węgla a powstanie Układu Słonecznego

Tlenek węgla a powstanie Układu Słonecznego

Naukowcy biorący udział w projekcie twierdzą, że odkrycie to stanowi okazję do zbadania, jak rozwijał się nasz Układ Słoneczny. Odkrycie to dotyczy szybko poruszającego się gazu, a dokładniej tlenku węgla, który był wyrzucany z okolic młodej i niskomasowej gwiazdy typu naszego Słońca. Naukowcy uważają, że badanie unikalnego etapu ewolucji układu planetarnego może zapewnić wgląd w to, jak rozwijał się nasz Układ Słoneczny. Odkrycie to sugeruje również, że jego rozwój może być bardziej skomplikowany, niż wcześniej sądzono. Obecnie nie jest jasne nawet to, w jaki sposób gaz ten jest wyrzucany z tak dużą prędkością. 

Zobacz też: Lepszy aparat w iPhone – być może z pomocą głównego konkurenta

Naukowcy, pod kierownictwem Uniwersytetu w Cambridge, uważają, że szybki gaz może być produkowany z lodowatych komet odparowywanych w pasie asteroid gwiazdy. Ich wykrycie było możliwe dzięki temu, że odłamki te pochłaniają energię swojego słońca i wypromieniowują ją. Dzięki temu są widoczne dla zaawansowanego obserwatorium jako blade punkty. Gwiazda badana przez naukowców nazywana jest NO Lup i stanowi około 70% masy Słońca. Posiada ona słaby, nisko pylący dysk. Przy okazji jest również jedyną badaną gwiazdą klasy III, czyli typu słonecznego, w której wykryto tlenek węgla.

Źródło: SlashGear

Motyw