Chińskie firmy odpowiadają za około połowę rynku LCD. Z czasem ma się to zmieniać jeszcze mocniej na korzyść Państwa Środka. Tymczasem jednak panele OLED i ich chipy sterownicze są zdominowane przez firmy południowokoreańskie, takie jak Samsung. Co to ma jednak wspólnego z Huaweiem? Otóż gigant ten pracuje nad nowym procesorem, który trafi do smartfonów. Nie będzie to jednak główna jednostka, która będzie stanowiła serce całego urządzenia a… procesor sterujący panelem OLED.

Huawei Kirin dla OLED-ów

Huawei Kirin dla OLED

Jeśli chodzi o sterowniki IC dla OLED, to udziały Chin w światowym rynku plasują się gdzieś poniżej jednego procenta. To oznacza, że wejście Huaweia na ten rynek może znacznie je rozszerzyć. Warto tu wyjaśnić, że sterownikiem IC określany jest procesor, który zarządza jakością obrazu wyświetlanego na ekranie. Przy okazji dba także o jego efektywność energetyczną. Odgrywa więc kluczową rolę w każdym smartfonie, chociaż nikt się raczej na nim nie skupia kiedy jest mowa o specyfikacji. 

Zobacz też: Darmowy webinar dla ISV od T-Systems – dowiedz się, jak wyskalować swój biznes w chmurze

Warto podkreślić, że technologia chipów sterownikowych opiera się na architekturze ARM, która również podlega ograniczeniom technologicznym USA w stosunku do Huaweia. Z tego też powodu firma musiała ograniczyć się tutaj do zastosowania procesu technologicznego 28 nm. Ten w przypadku takiego układu nie stanowi aż tak dużego problemu, jak w przypadku układu SoC. Warto tu dodać, że to właśnie technologia chipów sterownikowych stanowiła największy problem w dodaniu paneli OLED do nowych smartfonów Huaweia. Firma co prawda może kupić same panele od Samsunga, jednak pozbawione sterownika. Jak widać, Huawei postanowił obejść problem, produkując własny układ tego typu.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.