Unia Europejska nie zamierza tolerować monopoli na rynku. Dlatego też zamierza uchwalić nowe prawo, które ma na celu powstrzymanie gigantów internetowych przed całkowitym zdominowaniem rynku. Jak nie trudno przewidzieć będzie ono wycelowane głównie w firmy GAFA, czyli Google, Apple, Facebook i Amazon. Jednak pozostali giganci, jak Twitter czy Microsoft również nie mogą czuć się tu w pełni bezpieczni.

Unia Europejska przeciwko gigantom technologicznym

Unia Europejska przeciwko gigantom technologicznym

Warto tu podkreślić, że nowe przepisy mają działać niejako wstecz. Organy mają zająć się naruszeniami, które już obecnie mają miejsce. Wszystko po to, aby dać szansę już poszkodowanej konkurencji dużych firm. Warto tu zaznaczyć, ze rywale dużych korporacji napotykają ze strony swoich potężnych konkurentów na spore przeszkody. Zachowania antymonopolowe rozrosły się na rynku do tego stopnia, że powoli stają się trudne do zauważenia. Dla wielu osób obecna sytuacja, kiedy kilka konkretnych firm dominuje na rynku, jest już stanem naturalnym.

Zobacz też: Facebook powraca z własną walutą – Libra ma wystartować już niedługo

Jak wynika z raportu FinancialTimes, sytuacja ta może spowodować, że konkurencja gigantów technologicznych będzie musiała stawić czoła nieodwracalnym szkodom w stosunku do swoich własnych działań biznesowych. Zapobieżenie takiemu obrotowi spraw ma być głównym motywatorem działań UE. W przyszłym tygodniu Bruksela ma opublikować wnioski, które umożliwią organom regulacyjnym zajęcie się szybko rozwijającymi się przedsiębiorstwami, które są w stanie osiągnąć pewien rodzaj dominacji rynkowej. Najlepszymi przykładami takich przypadków są właśnie firmy określane jako GAFA. Mimo że cel działań UE jest znany, to nie wiadomo jakie środki zamierza w związku z tym podjąć. Ta kwestia budzi już pewne obawy. Nadmierna ingerencja organów UE w rynek sama w sobie może bowiem przynieść równie tragiczne skutki.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.