ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rosja opuści ISS

Istotna modernizacja ISS – stacja przyjmie większe statki

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Przez ostatnie 20 lat śluzy powietrzne na pokładzie ISS działały bez zarzutu. Z resztą gdyby było inaczej, to tego konsekwencje mogłyby być wręcz tragiczne. Nie oznacza to jednak, że są idealne. Problemem dla dodania wielu nowych modułów, które umożliwią nowe projekty badawcze i zarobkowe, jest ich wielkość. Można jednak temu zaradzić, dodając do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej większe drzwi. Firma o nazwie Nanoracks LLC, z siedzibą w Webster w Teksasie, otrzymała wsparcie od NASA, aby zbudować inny rodzaj śluzy do stacji kosmicznej.

Większe śluzy powietrzne dla ISS

Większe śluzy powietrzne dla ISS

Moduł śluzy powietrznej o nazwie Bishop pomoże przenieść większe ładunki na stację kosmiczną i z niej. NASA twierdzi, że Bishop zwiększy ilość badań prowadzonych na orbicie niskiego poziomu i wyeliminuje wąskie gardło, które spowalnia rozmieszczanie nowych małych satelitów i CubeSats. Nowa śluza powietrzna zostanie dostarczona przez kapsułę SpaceX Dragon na 21. komercyjnej misji zaopatrzeniowej dla NASA. Będzie to pierwsza komercyjna śluza powietrzna dodana do ISS. Zostanie ona dołączona do portu na US Node 3, znanego jako Tranquility. Warto podkreślić, że głównym celem działań NASA w tym przypadku są zwiększone możliwości komercjalizacji ISS. Środki zarobione dzięki stacji mają się przysłużyć rozwojowi programu Artemis. Ma to kluczowe znaczenie, teraz kiedy widmo kryzysu finansowego jest niezwykle realne.

Zobacz też: 52% Polaków chce mieć 5G od swojego operatora w ciągu roku od uruchomienia tej sieci

Zgodnie z Umową o Ustawie o Przestrzeni Kosmicznej, Naboracks zapewnił początkową inwestycję i fizyczną strukturę nowego modułu. NASA ma odpowiadać za zasilanie i komunikację kosmos-ziemia. Musi również przeszkolić astronautów do jej obsługi. Bishop zapewni pięciokrotnie większą przepustowość, niż jedyna śluza operacyjna używana do wysyłania rzeczy poza stację kosmiczną. Warto podkreślić, że większy rozmiar to nie jedyna różnica. Nowa śluza powietrzna jest w nietypowym kształcie dzwonu. Oferuje ona wiele rzędów znormalizowanych torów do montażu modułów automatycznych i innych komponentów do eksperymentów, wraz z połączeniami elektrycznymi i danymi do ich uruchomienia i monitorowania. Będzie również wyposażona w sześć zewnętrznych miejsc montażu oraz antenę Wi-Fi do przesyłania danych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy