Transfer danych między UE a USA nie ma odpowiedniego stopnia ochrony – wynika to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Komisja Europejska (KE) wydały projekty, które mogą pomóc w korzystaniu z alternatywnych narzędzi prawnych. Trwają konsultacje, podczas których można zgłosić swoje uwagi do proponowanych rozwiązań.

Transfer danych z UE do USA – skąd całe zamieszanie?

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że decyzja Komisji Europejskiej z 2016 roku w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA jest nieważna. Decyzja ta umożliwiała przekazywanie danych osobowych z Unii Europejskiej do USA.

Teraz firmy, które prowadzą działalność na terenie UE i chcą przekazywać dane do Stanów Zjednoczonych, muszą weryfikować podstawy, na jakich to robią. Pojawia się wiele wątpliwości związanych z tym zagadnieniem, na co reagują Komisja Europejska i Europejska Rada Ochrony Danych. Te dwie instytucje przygotowały projekty rozwiązań prawnych, z których będą mogli korzystać eksporterzy danych.

Na stronie EROD można znaleźć tekst zaleceń wraz z dodatkowymi informacjami na ich temat. Dostępny jest również formularz, w którym do 21 grudnia można zgłaszać swoje uwagi i opinie. Europejska Rada Ochrony Danych przygotowała też zalecenia w sprawie niezbędnych europejskich gwarancji dla środków nadzoru.

Czytaj także: Mikołajki w Orange na kartę – 5 GB za darmo i nielimitowane rozmowy oraz SMS-y

Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji wykonawczej dotyczącej standardowych klauzul umownych pomocnych w transferach danych osobowych do państw trzecich. To właśnie takie klauzule umożliwiają teraz transfer danych do USA, więc na dokument KE czekało wiele podmiotów. Można już się zapoznać z projektem decyzji, a do 10 grudnia zgłaszać swoje opinie i uwagi poprzez specjalny formularz. KE opublikowała też projekt innej decyzji, regulującej standardowe klauzule umowne dla administratorów i podmiotów przetwarzających z UE. W przypadku tego projektu również można zapoznać się z jego szczegółami oraz zgłaszać swoje uwagi.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.