Project Latte to coś, co może bardzo dużo zmienić w sposobie, w jaki korzystamy z aplikacji na Androida. Te wykorzystywane są na urządzeniach mobilnych, ale niedługo mogą trafić do Windows 10. I to nie w formie emulatora, ale jako pełnoprawne i działające aplikacje. Tym właśnie ma być Project Latte, który właśnie jest opracowywany przez Microsoft.

Project Latte – aplikacje z Androida na Windows 10

aplikacje android windows 10
Fot. PixaBay

Wygląda na to, że niedługo znacznie łatwiej będzie można korzystać z Androidowych aplikacji na komputerach osobistych. Wprawdzie teraz też można to robić, choć z wykorzystaniem aplikacji Twój Telefon. To jedna wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które dotyczą samych aplikacji oraz tego, że najlepiej posiadać smartfon Samsunga. Sam zamysł jest świetny, bo pozwala na rozszerzenie niektórych funkcji i otworzenie się na zupełnie inny rodzaj pracy. Stworzenie ekosystemu, który częściowo może być porównywalny do tego, co swoim użytkownikom oferuje Apple. I wygląda na to, że Microsoft także zamierza coś takiego zaoferować.

Project Latte to robocza nazwa, która zapewne za jakiś czas pójdzie w niepamięć, ale sam zamysł jest bardzo ciekawy. Microsoft chciałby, żeby aplikacje na Androida pojawiały się w Windows 10, a działoby się tak z wykorzystaniem MSIX, a programy lądowałyby w Microsoft Store. Nie ma jeszcze konkretów na ten temat, ale projekt ma być obsługiwany przez WSL (Windows Subsystem for Linux). Choć niewykluczone, że Microsoft będzie rozważał jeszcze stworzenie kolejnego podsystemu do tego, by uruchamiać natywnie aplikacje Androida u siebie.

Zobacz też: Powitajcie Onorg, czyli takie „nowe Grono.net”.

Według pierwszych informacji o tym projekcie Androidowe aplikacje na Windows 10 mogą nie wspierać usług z Google Play Store. Niewykluczone więc, że twórcy aplikacji będą musieli zaktualizować swoje rozwiązania tak, by te działały poprawnie w systemie Microsoftu (np. powiadomienia). Teraz jednak zbyt wcześnie, by mówić jeszcze o szczegółach rozwiązania. Jeżeli jednak wszystko pójdzie po myśli Microsoftu, to prawdopodobnie w przyszłym roku będzie można już ściągać z Microsoft Store aplikacje dla Androida i uruchamiać je na komputerze.

Źródło: XDA-Developers / Windows Central

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.