ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Tlen lekiem na starość

Naukowcy twierdzą, że odwrócili proces starzenia za pomocą jednej z jego przyczyn

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W medycynie istnieje wiele zastosowań dla dużych urządzeń znanych jako hiperbaryczne komory tlenowe. Mogą być one używane do leczenia ran i mogą umieszczać człowieka pod takim ciśnieniem, że tlen może być wtłoczony bezpośrednio do tkanki bez potrzeby przepływu krwi. Grupa badaczy twierdzi, że odwrócili oni proces starzenia się u osób starszych za pomocą takiego właśnie urządzenia.

Tlen lekiem na starość

Tlen lekiem na starość

Pierwsze tego rodzaju badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie i dotyczyło konkretnych komórek i DNA, które są związane z krótszym czasem życia. W trakcie badań naukowcy sprawdzali, czy terapia tlenowa w środowisku ciśnieniowym odwróci efekty starzenia się u 35 osób w wieku powyżej 64 lat. Starsi uczestnicy byli umieszczani w komorze przez 90 minut dziennie, pięć dni w tygodniu przez trzy miesiące. Zespół badał wpływ na komórki, które są związane z degradacją tkanek i narządów. Badacze mierzyli również długość telomerów każdego z uczestników, które są związane ze zdolnością komórki do podziałów.

Zobacz też: Użytkownicy Redmi Note 8 i Note 8 Pro mogą odetchnąć z ulgą – wewnętrzne testy Androida 11 rozpoczęte

Naukowcy stwierdzili, że telomery wydłużyły się średnio o 20 procent. Według zespołu naukowców jest to równoważne z byciem o 25 lat młodszym. Uczestnicy badania nie musieli zmieniać swojego stylu życia, diety ani leków. Czyli wszystkich tych rzeczy, które w przeszłości udowodniono, że mają wpływ na wiek biologiczny danej osoby. Warto dodać, że tlen jako silnie reaktywny utleniacz przyśpiesza, a nie spowalnia, a co dopiero odwraca proces starzenia. I tak jest w istocie. Naukowcy, w tym lekarze z Centrum Medycznego Shamir, sądzą, że komora ciśnieniowa spowodowała krótkotrwałe niedobory tlenu. Te natomiast wywołały regenerację komórek. Zespół twierdzi, że jest to niezwykłe, że osiągnęli tak znaczne wydłużenie telomerów w ciągu zaledwie trzech miesięcy terapii.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy