Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe obsługuje już powiadomienia od użytkowników podobnych aplikacji z innych krajów UE. Polska jest ósmym krajem europejskiej wspólnoty, który dołączył do stworzonej przez Komisję Europejską Bramy Federacyjnej (EFGS).

STOP COVID – ProteGO Safe a powiadomienia od użytkowników z krajów UE

W Polsce funkcjonuje aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, która wyświetla powiadomienia o kontakcie z wirusem. Podobne programy mają również inne kraje Unii Europejskiej, np. Niemcy (Corona-Warn-App), Włochy (Immuni) oraz Irlandia (COVID Tracker). Wszystkie aplikacje bazują na tych samych mechanizmach i zostały stworzone przy współpracy z Komisją Europejską.

Obecnie wyjeżdżając za granicę, nie musimy rozważać pobierania lokalnej aplikacji, która działa w danym państwie. STOP COVID – ProteGO Safe ma teraz funkcję Ostrzeż w Europie. Dzięki niej otrzymamy powiadomienie o kontakcie z wirusem nawet wtedy, gdy miał on miejsce za granicą. Działa to w obie strony – obywatele innych państw mogą dostać powiadomienie uruchomione przez nas. Przed Polską do EFGS dołączyły Niemcy, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Dania i Chorwacja. Czechy, Holandia, Cypr, Austria, Portugalia, Finlandia, Litwa, Słowenia i Norwegia stanowią natomiast grupę państw, które są w trakcie dołączania lub planują to zrobić.

Czytaj także: 40% narodzin dzieci w Polsce jest zgłaszanych przez internet

Korzystanie z funkcji Ostrzeż w Europie nie jest obowiązkowe. Użytkownik aplikacji nie musi wyrażać na to zgody. Z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe korzysta 1,6 mln Polaków. System powiadomień uruchomiło natomiast 1737 użytkowników.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.