AI będzie wiedziała, kiedy się myli

Sztuczna Inteligencja MIT wie, kiedy nie jest jest godna zaufania

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Sieci neuronowe są systemami sztucznej inteligencji, które są wykorzystywane do podejmowania coraz ważniejszych decyzji. Mogą one diagnozować choroby, grać na giełdzie, przewidywać pogodę czy dbać o bezpieczeństwo. Wszystko dzięki temu, że największą zaletą tej technologii jest zdolność do rozpoznawania wzorców w dużych i złożonych zbiorach danych, co pomaga w podejmowaniu decyzji. Pod wieloma względem radzi sobie ona z tym lepiej nawet niż ludzie, chociaż jak na razie wciąż w większości przypadków nad nią dominujemy. 

AI będzie wiedziała, kiedy się myli

AI będzie wiedziała, kiedy się myli

Jednym z dużych wyzwań jest określenie, czy sieć neuronowa dała prawidłowy wynik. Naukowcy z MIT i Uniwersytetu Harvarda opracowali szybki sposób, w jaki sieć neuronowa może przebić się przez dane i dostarczyć prognozę wraz z poziomem pewności sieci neuronowej w odpowiedzi. Naukowcy biorący udział w projekcie wierzą, że ich system może nawet uratować życie. Może on bowiem współpracować z już działającymi systemami, które odpowiadają za kluczowe dla jego ochrony kwestie. Co prawda to już wcześniej było możliwe. Jednak obecnie szacowanie niepewności w odniesieniu do sieci neuronowych jest zwykle kosztowne obliczeniowo i zbyt powolne, aby działało w czasie rzeczywistym.

Zobacz też: Jednak nie Snapdragon? Huawei P50 może zadebiutować z Kirinem

 Podejście opracowane przez naukowców nazywane jest głęboką regresją dowodową i przyspiesza ten proces, potencjalnie prowadząc do bezpieczniejszych wyników. Naukowcy biorący udział w projekcie twierdzą, że potrzebujemy zdolności do posiadania wysokowydajnych modeli i zrozumienia, kiedy nie można ufać ich wynikom. To pozwoli na korzystanie z tych rozwiązań z lepszą pewnością w dotychczasowych zastosowaniach. Jednak nie tylko. Dzięki temu będzie możliwe korzystanie z niej również w nowych dziedzinach. Zwłaszcza tam, gdzie dotychczasowa niepewność AI była niedopuszczalna.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy