Pewien chiński overclocker właśnie pobił rekord świata jeśli chodzi o taktowanie układów RAM DDR4. Udało mu się przekroczyć barierę 7 GHz, co jest nie lada wynikiem w tej technologii. Oczywiście biorąc pod uwagę, że układy DDR5 są tuż za rogiem, to za kilka lat pamięć operacyjna o takim taktowaniu może być o wiele łatwiej osiągalna. Dlatego też warto pamiętać, że mowa jest tu o technologii DDR4. 

RAM podkręcony do ponad 7 GHz

Baby-j, bo takim nickiem podpisuje się ten maniak szybkości, użył kości Crucial Ballistix Max DDR4-4000 (BLM16G40C18U4B), płyty głównej MSI MEG B550 UNIFY-X (MS-7D13) i procesora AMD Ryzen 5 PRO 4650G. Kluczową rolę odgrywają tutaj jednak pamięć i płyta główna. Warto również podkreślić, że poszczególne kości RAM, nawet z tej samej serii mogą mieć całkowicie różny potencjał, jeśli chodzi o podkręcanie. To oznacza, że inny komplet mógłby zapewnić znacznie niższe zegary, ale niemal na pewno istnieje także kość RAM, która pozwoliłaby na więcej. 

Zobacz też: Próbki z Księżyca wrócą na Ziemię – po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat

Aby osiągnąć aż tak spektakularny wynik, baby-j musiał ustawić timingi na 22-26-26-46-127-1 (tCAS-tRC-tRP-tRAS-tCS-tCR), oraz zadbać o odpowiednie chłodzenie. W ruch poszedł ciekły azot. To pozwoliło mu na osiągnięcie taktowania 7004 MHz. Producent pamięci, czyli Crucial potwierdził to osiągnięcie za pośrednictwem swojego wpisu na Twitterze. Jak podkreśla sam rekordzista, z tak ekstremalnymi środkami potrzebnymi do uzyskania takiego podkręcania, nie możliwe, aby wykorzystywać taką konfigurację do pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie wyniki robią olbrzymie wrażenie.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.