Raspberry Pi to istny fenomen. Mały, tani, prosty komputer na ARM z GPIO. Pokochali go programiści, elektronicy i majsterkowicze. Nic więc dziwnego, że wiele firm chciałoby odnieść podobny sukces z bliźniaczym produktem. Jedną z nich jest Asus, który wypuścił właśnie drugą generację swojego komputerka i to w aż dwóch wariantach. Mowa tu o Tinkerboard 2 i Tinkerboard 2S, które rzucają wyzwanie malince. Przynajmniej jeśli chodzi o specyfikację.

Asus Tiknerboard 2 konkurent Raspberry Pi

Asus Tknerboard 2

Nowe modele mają zapewnić 1,5 raza większą wydajność, niż oryginalny Tinkerboard. Obie płyty zostały zaprojektowane z wykorzystaniem chipsetu Rockchip RK3399. Jest to sześciordzeniowa jednostka, która składa się z dwóch Cortexów A72 o taktowaniu 2 GHz i czterech Cortrx-A53 o taktowaniu 1,5 GHz. Za przetwarzanie grafik odpowiada natomiast układ ARM Mali-T860 MP4. Dostępne będą dwie opcje pamięci operacyjnej: 2 i 4 GB dwukanałowego LPDDR4. Tinkerboard 2S w odróżnieniu od wersji bez S dostanie wbudowaną pamięć flash o pojemności 16 GB. Ta powinna być o wiele szybsza niż typowe karty microSD. Tym, co może zniechęcić wielu majsterkowiczów, to kwestia zasilania. To jest dostarczane przez port 12 V-19 V DC zamiast przez microUSB używane w poprzedniej generacji.

Zobacz też: Xperia Compact może wrócić – naprawdę mały model od Sony jest potrzebny

Można więc zapomnieć o zasilaniu go z powerbanków. Dodatkowo złącze to jest dwupinowe, więc nawet te banki energii, które są w stanie zaoferować wyższe napięcie, w tym przypadku oddadzą co najwyżej 5 V/1 A. Komputery te są wyposażone w dwa złącza USB 3, z czego jedno jest typu C, a drugie A. Cieszyć może natomiast obecność pełnowymiarowego HDMI z obsługą monitorów 4K. Dodatkowe złącze obrazu w standardzie DisplayPort 1.2 jest zintegrowane z USB-C. Skoro już wróciliśmy do niego, to warto też podkreślić, że nie można przez to gniazdo zasilić urządzenia. Tinkerboard obsługuje przewodowe połączenia sieciowe za pośrednictwem portu gigabitowego Ethernet lub bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi 802.11ac. Urządzenia peryferyjne można podłączyć za pomocą Bluetooth lub komponentów elektronicznych za pomocą 40-pinowego złącza GPIO, które wydaje się mieć ten sam układ co Raspberry Pi. Ich kompatybilność nie jest jednak potwierdzona. 

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.