W ostatnim czasie na OLX popularne jest oszustwo, którego ofiarą może paść sprzedawca – oszuści rozbudowali jednak cały mechanizm, by wyglądał na bardziej wiarygodny. Oczywiście wciąż nie jest on idealny – uważny użytkownik dostrzeże, że coś jest nie tak. Nie zapominajcie jednak, by zachować czujność.

Oszuści rozbudowali oszustwo na OLX – jak chcą oszukać sprzedawców?

Sprzedajesz na OLX? Uważaj na nowe sztuczki przestępców‼️Jak niedawno informowaliśmy, oszuści podszywają się pod…

Posted by CERT Polska on Friday, November 20, 2020

Niedawno informowaliśmy o oszustwach na OLX, których celem było pozyskanie danych kart płatniczych użytkowników. Jak donosi CERT Polska, oszuści udoskonalili swoje działania. Początek jest standardowy – ofiara otrzymuje na WhatsAppie wiadomość od osoby, która rzekomo jest zainteresowana zakupem obiektu jednego z faktycznie zamieszczonych ogłoszeń.

Oszuści wysyłają link do fałszywego systemu płatności. Ofiara jest nakłaniana do podania na niej danych swojej karty płatniczej w celu otrzymania pieniędzy za sprzedawany przedmiot. Jeśli przez nieuwagę podamy dane na sfałszowanej witrynie, możemy mieć problemy. Oszuści chcą być w oczach ofiar bardziej wiarygodni, niż wcześniej, dlatego wysyłają teraz własne opisy usługi udające Centrum Obsługi Dostawy OLX. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczny wzrost aktywności cyberprzestępców.

Czytaj także: Phishing – co to jest? Informacje, przykłady. Jak się przed nim bronić?

Żeby nie spotkała nas niemiła niespodzianka po zakończeniu transakcji, warto pamiętać o standardowych zasadach bezpieczeństwa. Gdy dokładnie przyjrzymy się wiadomościom od oszustów i opisom z fałszywej strony OLX, zauważymy, że są w nich błędy wskazujące na automatyczne tłumaczenie treści. W przypadku tak dużej i znanej platformy, jak OLX, powinno nas to zaniepokoić.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.