ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google chce RCS w iPhone

Google testuje szyfrowanie End-to-End w wiadomościach RCS na całym świecie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google ogłosił plany uruchomienia pełnego szyfrowania w swojej aplikacji Wiadomości dla systemu Android. Ma to związek z jeszcze lepszym zabezpieczeniem czatu opartego na RCS po tym, jak firma zdecydowała się w zeszłym roku, że sama wdroży usługę, bez czekania na reakcję operatorów. Warto tu przypomnieć, że RCS, które jest skrótem od Rich Communication Services, jest ogłoszone jako następca wiadomości SMS. W przeciwieństwie nich oferuje funkcje takie jak instant-czat, czaty grupowe, emojis, brak ograniczeń co do ilości znaków oraz możliwość przesyłania zdjęć i filmów. Przynosi również wskaźniki statusu online, pisania wiadomości i ich odczytu.

Google zaoferuje szyfrowanie E2E dla RCS

Google szyfrowanie E2E dla RCS
Fot. RCS

Powolne tempo globalnej dostępności standardu sprawiło, że większość osób i tak korzysta już z komunikatorów internetowych takich, jak WhatsApp i Messenger. Dlatego też w zeszłym roku Google ogłosiło, że zacznie oferować własne serwery RCS, poczynając od Wielkiej Brytanii i Francji. Ominie w ten sposób operatorów, którzy nie wykazywali oznak włączenia tego standardu. Po uruchomieniu serwerów w kilku innych krajach proces ten został zakończony. Dzięki temu funkcje czatu za pośrednictwem Google są teraz dostępne na całym świecie. Rezultatem jest usługa bardziej zbliżona do iMessage na urządzeniach Apple. Tyle że działa na urządzeniach znacznie większej ilości operatorów.

Zobacz też: Czy BLIK pojawi się w aplikacjach do płatności takich jak Revolut i SkyCash?

W ramach zapowiedzi Google potwierdziło, że wkrótce aplikacja Wiadomości wkrótce będzie wspierała szyfrowanie typu end-to-end (E2E). To oznacza, że nikt, nawet samo Google, nie będzie miał dostępu do treści wiadomości. Nawet jeśli ta zostanie przechwycona przez hakerów, będzie ona nieczytelna. Google zacznie wprowadzać E2E do beta-testerów w tym miesiącu. 

Źródło: XDA

Sprawdź najnowsze wpisy