ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PinePhone KDE

„Najwolniejszy” smartfon świata trafia do sprzedaży z KDE – cena wręcz zachęca

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Właściwie to lepszym określeniem byłoby najbardziej wolny smartfon na świecie. Mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniem opartym zarówno na wolnym oprogramowaniu, jak i na wolnych rozwiązaniach technologicznych i komponentach. Jednak ze względu na niezwykle słaby procesor w tej konstrukcji pozwoliłem sobie na dość suchy kalambur, czyli żart słowny. Jedna w przeciwieństwie do produktu o podobnej filozofii, czyli UMPC DragonBox Pyra, PinePhone KDE jest naprawdę atrakcyjnie wyceniony.

PinePhone KDE

PinePhone KDE

Pine64 jest producentem znanym z opartych na systemie Linux smartfonów, tabletów, laptopów i innych produktów tego typu. Firma właśnie połączyła siły z KDE, aby zaprezentować PinePhone KDE Community Edition. Warto tu podkreślić, że PinePhone używa domyślnie innego systemu operacyjnego opartego na Linuksie z każdą partią urządzeń. Nazwa modelu jest określona przez system operacyjny, który jest fabrycznie zainstalowany. Znajdziemy także logo oprogramowania systemowego na tylnym panelu urządzenia. Oczywiście istnieje zawsze możliwość zmiany systemu na inny z długiej listy wspieranych.

Zobacz też: Autonomiczny samochód niczym wygodny pokój – tak ma wyglądać przyszłość

Ponieważ nowa partia PinePhone będzie obsługiwać KDE Plasma Mobile, urządzenie w tej partii nazywa się PinePhone KDE Community Edition. Będzie ono dostępne w dwóch konfiguracjach pamięci: 2 GB + 16GB i 3 GB + 32 GB. Ceny tych wariantów wynoszą odpowiednio 149 USD i 199 USD. Jeśli chodzi o specyfikację urządzenia, to smartfon jest wyposażony w czterordzeniowy układ Allwinner A64 oparty na rdzeniach Cortex A53 i GPU Mali-400. Wspiera go 2 GB RAM. Na pliki użytkownika znajdziemy zaledwie 16 GB miejsca, które można rozszerzyć kartą pamięci do 2 TB. Za zasilanie odpowiada bateria 2 800 mAh, która jest identyczna, jak w Samsungu J7. Głównym elementem jest jednak jego 5.95-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1440 × 720 pikseli. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy