ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Data końca Flasha w Firefoxie

Już wiemy, kiedy Firefox ostatecznie pożegna technologię Flash

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Powolny upadek Flasha trwa już od lat, jednak zbliżamy się już do mety. Następną firmą, która zamierza zabić oprogramowanie Adobe w swoim ekosystemie, jest Mozilla. Ta właśnie potwierdziła, że Firefox 84 będzie ostatnią wersją jej przeglądarki obsługującą technologię Flash. Warto tu dodać, że niedawno swoją premierę miał Firefox 83, więc koniec jest już naprawdę bliski. Dodatkowo fakt, ze Mozilla podejmuje taką decyzję, nie jest niczym dziwnym. Technologia sama w sobie odejdzie już na początku przyszłego roku. Dodatkowo twórcy Firefoxa planują pozbyć się Flasha już od 2017 roku.

Data końca Flasha w Firefoxie

Data końca Flasha w Firefoxie

Mozilla wydała następujący komunikat:

26 stycznia 2021 roku, gdy wypuścimy Firefoksa w wersji 85, będzie on pozbawiony wsparcia technologi Flash. Dzięki temu znacznej poprawie ulegnie wydajność i bezpieczeństwo naszej przeglądarki. 

Mozilla od jakiegoś czasu pracuje nad osiągnięciem tego celu, po domyślnym wyłączeniu wtyczki Flash w zeszłym roku. Firefox 84, ostateczna wersja do obsługi oprogramowania Adobe, ukaże się 15 grudnia 2020 roku. W Firefoksie 85 i jego przyszłych wersjach nie będzie żadnych ustawień umożliwiających ponowne włączenie Flasha. Technologia ta odchodzi więc na dobre. 

Zobacz też: Cena Pixel 4a w Polsce powala na kolana… I nie, nie jest tanio

Oczywiście nie tylko Mozilla kończy wsparcie dla tej technologii. W zeszłym miesiącu Microsoft wydał opcjonalną ręczną aktualizację, która usuwa aplikację z systemu Windows 10 i uniemożliwia jej ponowną instalację. Firma Redmond planuje również zakończyć obsługę programu Flash do końca tego roku w Internet Explorer 11, starszej wersji Edge i Edge opartym na Chromium. Flash został domyślnie zablokowany w zeszłorocznym Chrome 76. Samo Google przestało pokazywać zawartość Flash w wynikach wyszukiwania w październiku ubiegłego roku. Do końca tego roku natomiast uniemożliwione zostanie jego ponowne włączenie.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy