Google jakiś czas temu ogłosiło, że aplikacje z iOS nie będą dostępne na komputerach Mac z procesorem ARM. Z dość oczywistych względów nie zostało to najlepiej przyjęte przez wielu fanów Apple. Warto jednak pamiętać, że producent Androida wcale nie ogłosił, że nie wyda żadnej dedykowanej aplikacji na komputery z układem Apple M1. Okazuje się, że gigant pracuje nad wersją Chrome, które będzie natywną przeglądarką dla procesorów ARM w Macach. 

Chrome na MacOS ARM

ChromeChrome na MacOS ARM
Chrome

Chociaż pracuje to tutaj zbyt małe słowo. Przeglądarka była już dostępna. Wciąż jednak wymaga ona sporo pracy, na co wskazuje jej niezbyt stabilne działanie. Jednak w momentach, kiedy działa poprawnie, to oferuje spory wzrost wydajności względem emulowanej wersji x86-64. No dobrze, ale czemu była, a nie jest dostępna? Otóż po licznych raportach o błędach gigant postanowił tymczasowo ją wycofać. Jednak osoby, które już ją pobrały, mogą się nią cieszyć. O ile nie przeszkadza im to, że lubi ona wyrzucać komunikaty o błędach podczas przeglądania sieci i zamykać strony. 

Zobacz też: Ceny gier na Xbox Series X wzrosną? Wszystko na to wskazuje

Fani Chrome na Macach nie mają jednak powodów do narzekań. Jak donoszą pierwsze osoby korzystające z komputerów opartych na Apple M1 już poprzednia iteracja przeglądarki działa bardzo dobrze. Wszystko to dzięki świetnie działającej emulacji aplikacji x86 na nowym systemie Apple. Aż chciałoby się zapytać, dlaczego Microsoft nie jest w stanie tego zrobić? To byłoby jednak niesprawiedliwe. Pamiętajmy, że Apple rozpoczęło swoją przygodę z x86 zaledwie kilkanaście lat temu, a Microsoft aż kilkadziesiąt. Producent Windowsa ma więc znacznie większy bagaż doświadczeń, a próba zapewnienia kompatybilności wstecznej oznacza niesamowity wręcz bałagan. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.