Producenci sprzętu i oprogramowania w pocie czoła pracują nad zwiększeniem naszego bezpieczeństwa. Jeszcze wczoraj pisałem o inicjatywie Microsoft Pluton, która poza twórcą Windowsa zrzesza AMD, Intela i Qualcomma. Jej ideą jest umieszczenie układu bezpieczeństwa w samym rdzeniu procesora. Przeglądarki internetowe również oferują coraz większy wachlarz zabezpieczeń. I po co to wszystko? Przecież my, ludzie bezpieczeństwo mamy głęboko w nosie. Zaczynamy się tym martwić, dopiero kiedy coś się stanie. A i tak wtedy szukamy winnych wszędzie dookoła, ale nie u samych siebie.

Najpopularniejsze hasła 2020 roku

Najpopularniejsze hasła 2020

Oczywiście niektórzy z Was mogą się poczuć urażeni takim wstępem, ponieważ dbają o bezpieczeństwo. Jeśli tak to najmocniej przepraszam. Po prostu nie wierzę, aby humorystyczne podejście do tematu mogło odmienić podejście całej reszty. W końcu pisząc o jakiejś tam grupie osób, które mają hasła miernej jakości, to taki ktoś nie poczuje się w żaden sposób z nimi powiązany. Mam więc nadzieję, że jeśli do grupy tych lekkomyślnych zaliczę nas wszystkich, to może niektórym z nich przyjdzie do głowy myśl: 

Ojjj… to chyba o mnie…

Oczywiście niektórzy starają się tłumaczyć takie podejście do haseł na różne sposoby. Głównie jednak argumentują to tym, że ludzie po prostu mają zbyt wiele kont, aby zapamiętać wiele złożonych haseł. Tyle że na rynku aż się roi od ich menadżerów. No dobrze, ale dość mojego marudzenia. Przejdźmy do najpopularniejszych haseł 2020 roku.

Zobacz też: Autonomiczny samochód niczym wygodny pokój – tak ma wyglądać przyszłość

Różnice są niewielkie względem poprzednich lat. Tak prezentuje się pięć najpopularniejszych haseł 2020 roku według NordPass:

  • 123456
  • 123456789
  • picture1
  • password
  • 12345678

Poza picture1, króre można nazwać może nie perełką, ale na pewno już niebrzydką szklaną kulką zestawienia, to pozostałe są tragiczne. Przestępcy, zanim zaczną na poważnie próby włamania się do czyjegoś konta wyprobowują je po kolei, ponieważ bardzo często to wystarczy. Podejrzewam też, że po ogłoszeniu tego raportu picture1 dołączy do listy sprawdzanych tą metodą haseł, więc na tej szklanej kulce pojawiło się już paskudne pęknięcie. Musimy w końcu zrozumieć, że w dzisiejszych czasach to my jesteśmy najsłabszym ogniwem każdego systemu zabezpieczeń. I jeśli nic z tym nie zrobimy, to starania firm na niewiele się zdadzą.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.