ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Alternatywny sklep z aplikacjami na iOS

Apple obniża prowizję w App Store – zwycięstwo Epic? Ani trochę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Już od wielu miesięcy na Apple sypią się gromy z powodu polityki firmy dotyczącej prowizji. Ta pobiera bowiem 30% zysków ze sklepu, co nie wszystkim się podoba. Dodatkowo na iOS nie ma żadnej alternatywy, więc w przeciwieństwie do Androida twórcy nie mogą oferować dystrybucji programów innymi kanałami. Apple ogłosiło jednak, że obniży prowizję o połowę. Wielki suces Epica i całej rzeczy firm, które go wspierają? No cóż… niekoniecznie. To raczej splunięcie twórcom Fortnite w twarz i trafienie przy tym w oko. 

Apple obniża prowizję w App Store

Apple obniża prowizję w App Store

Pełne informacje o programie obniżenia prowizji zostaną udostępnione w grudniu. Jednak to, co już wiadomo musi doprowadzać kierownictwo Epic do szewskiej pasji. Otóż jest to nowy program giganta. Udział w nim może zmniejszyć prowizję płaconą przez twórców aż o połowę. W ten sposób Apple zagarnie nie 30%, a 15% przychodów ze sprzedaży aplikacji. Czyli zrobi coś, o co Epic teoretycznie walczy od dawna. Jednocześnie sam Epic nie zyska na tym zupełnie nic. Otóż akcja ta nosi nazwę App Store Small Business Program. Epic natomiast nie należy do małych firm. 

Zobacz też: Kto naprawi Honora na gwarancji po sprzedaży marki? Firma rozwiewa wątpliwości

No dobrze, ale jak Apple decyduje która firma jest mała, a która nie? Zasada jest banalnie prosta. Jeśli ktoś zarobił App Store mniej niż milion dolarów to według Apple jego firma jest mała. Jeśli więcej, to firma jest duża. Oczywiście może to powodować pewne dość kuriozalne sytuacje, kiedy pojedynczy twórca gry indie, która chwyci i da mu miliony dolarów zysków stanie się dużym twórcą. A w tym samym czasie gigantyczna korporacja, która dopiero zaczyna przygodę w App Store będzie tym małym. To są jednak przypadki dość skrajne. Apple planuje uruchomić nowy program 1 stycznia 2021 roku. Zwraca przy tym uwagę, że obniżona stawka prowizji zapewni małym deweloperom i początkującym przedsiębiorcom więcej środków na inwestowanie w ekosystem App Store i rozwój ich działalności. Apple nie podzieliło się szczegółami, ale stwierdziło, że z programu skorzysta zdecydowana większość deweloperów, którzy sprzedają towary i usługi w App Store. Do tego grona należy także wielu dotychczasowych sojuszników Epic w walce o obniżenie prowizji. Coś mi mówi, że przyszłość sojuszu przeciwko Apple kreśli się w czarnych barwach.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy