ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kobiety gorzej znoszą pracę zdalną

Pandemia odbija się na rynku pracy dla kobiet. Praca zdalna niewiele tutaj pomaga

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Praca zdalna to dla wielu osób było wybawienie. Brak konieczności dojeżdżania do biura może być wygodny, ale nie dla wszystkich takie rozwiązanie jest idealne. Jak się okazuje, wiele kobiet ma poważne problemy z pogodzeniem pracy zarobkowej oraz wychowaniem dzieci czy opieką nad domem. I praca zdalna w tym przypadku niewiele pomaga.

Praca zdalna, a rynek pracy dla kobiet

praca zdalna kobiety raport

Fundacja Sukces Pisany Szminką przeprowadziła badania, z których wynika, że sytuacja kobiet na rynku pracy nie jest najlepsza. Pandemia sprawiła, że część z nich straciła pracę, a część zarabia teraz mniej, niż jeszcze niedawno. Przygotowany raport nazwano „Mama-Warszawianka” i jak można się domyślić, w badaniu brały udział kobiety z aglomeracji warszawskiej. Wprawdzie grupa wybrana do badania nie była zbyt okazała, bo została wykonana na próbie 524 osób, ale i tak pokazuje skalę problemu. Mogłoby się wydawać, że rozwiązaniem będzie tutaj praca zdalna, jednak jak widać, to nie zawsze się sprawdza.

  • 24 proc. już ją straciło pracę zarobkową, a  kolejne 17 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości,
  • 28 proc. kobiet z miasta Warszawy dotknęły obniżki wynagrodzeń, u 43 proc.  pensja się nie zmieniła,
  • aż prawie 54 proc. respondentek wskazało, że przez macierzyństwo mają utrudniony rozwój zawodowy,
  • 30 proc. ankietowanych kobiet pracuje więcej niż przed pandemią,
  • 61 proc. ankietowanych mieszkanek Warszawy musi pracować i zajmować się jednocześnie rodziną.

Zobacz też:

Problemy na rynku pracy nie dotyczą tylko kobiet. Ostatnio pojawił się raport, który pokazywał, że młodsi programiści i osoby z branży IT mają teraz o wiele trudniej. Pandemia jak widać, nikomu nie pomaga. Co więcej, sporo osób obawia się, że będzie tylko gorzej i ciągle zastanawia się, co dalej z ich obecną pracą. Niestety praca zdalna nie rozwiązuje wszystkich problemów. Dodajmy do tego jeszcze to, że szkoły obecnie prowadzą zajęcia online, więc osoby pracujące z domu, mają teraz znacznie trudniej.

Źródło: Rocket Science

Sprawdź najnowsze wpisy