Grupa astronomów z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin wierzy, że ożywienie starego planu NASA sprzed dziesięciu lat może rozwiązać problem, z którym nie są w stanie poradzić sobie inne teleskopy. Astronomowie twierdzą, że masywny teleskop zlokalizowany na Księżycu byłby w stanie badać pierwsze obiekty we wszechświecie. W ten sposób moglibyśmy poznać najwcześniejszy możliwy okres wszechświata.

Teleskop na Księżycu

Teleskop na Księżycu

Plan NASA sprzed 10 lat opisany jako teleskop ostateczny opiera się na budowie obserwatorium kosmicznego po ciemnej stronie Srebrnego Globu. W ten sposób zniwelowałby on zarówno wady teleskopów kosmicznych, jak i ziemskich. Jeśli chodzi o teleskopy kosmiczne, to mógłby on być zwyczajnie o wiele od nich większy i bardziej założony. Te są bowiem mocno ograniczone siłą nośną rakiet oraz ich przestrzenią ładunkową i kształtem. Teleskop Księżycowy mógłby być budowany przez lata w tym z wykorzystaniem księżycowego regolitu, dzięki czemu mógłby osiągać rozmiary podobne do tych ziemskich. 

Zobacz też: Na Allegro zamówimy teleporadę lekarską – powstanie nowa kategoria ofert

Jeśli zaś chodzi o teleskopy ziemskie, to te często są budowane na wysokich obszarach, lub szczytach wulkanów. Wszystko po to, aby atmosfera była jak najrzadsza, ponieważ mocno utrudnia ona obserwację. Kolejnym problemem są sztuczne źródła światła, które rozpraszają się w atmosferze nocnego nieba. Warto jeszcze do listy dopisać chmury, wiatry i satelity, które mogą zasłaniać widok. Ten ostatni aspekt będzie szczególnie uciążliwy wraz z ukończeniem mega konstelacji takich jak Starlink. Księżyc praktycznie nie ma atmosfery. Jeśli można o czymś takim mówić to są to pojedyncze cząsteczki na metr sześcienny. Nie ma też źródeł światła, pogody, ani konstelacji satelitów. Łączy więc zalety obydwu rozwiązań. Jest to więc kolejny powód, aby kolonizować Księżyc.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.