Chiny są w czołówce, jeśli chodzi o rozwój sieci 5G. Obecnie trwają tam wzmożone prace nad rozwojem technologii sieć 6G. Nawet w tym celu z Państwa Środka został wysłany satelita. Warto jednak zaznaczyć, że USA powołało konsorcjum krajowe mające sprawić, że to właśnie Stany Zjednoczone będą liderem rozwoju sieci następnej generacji. Na tym polu będzie się więc toczył istny wyścig zbrojeń pomiędzy tymi mocarstwami. Najgorsze jest jednak to, że nie polega on na współpracy, a rywalizacji. To natomiast może mieć tragiczne konsekwencje.

Chiny i USA wyścig o 6G

Chiny i USA wyścig o 6G

Spójrzmy na dotychczasowe dokonania Chin w tej materii: Według raportu NYPost, satelita Star Era-12 ma tak wysokie pasmo częstotliwości, że musiał być testowany w przestrzeni kosmicznej. Tylko w ten sposób można było uniknąć zakłóceń sygnału spowodowanych atmosferą. Obecnie nie wiadomo jakie parametry mają te pasma. Jednak szacuje się, że mają one zapewnić od 100 do 500 razy szybszy transfer, niż 5G. Skala ta jest podobna do 100 razy szybszego skoku z 4G do 5G. Jeśli zaś chodzi o sukcesy USA… no cóż, kraj ten jest zainteresowany rozwojem.

Zobacz też: Nowe gry ze wsparciem dla NVIDIA DLSS, a będzie ich coraz więcej

I tu pojawia się zgrzyt: jeśli Stany Zjednoczone opracują własny standard, a Chiny własny, to najprawdopodobniej świat zostanie podzielony na dwie różne sieci określane jako 6G. W ten sposób wiele urządzeń nie byłoby obsługiwanych w nadchodzącej technologii, mimo jej teoretycznej obsługi. To by oznaczało, że poszczególne smartfony, aby działać na całym świecie, musiałyby oferować nie jeden, a dwa modemy 6G. Warto dodać, że już wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku technologii 3G. Kiedy ta była nowością, USA opracowało własny standard, przez co smartfony z tego kraju nie funkcjonały za granicą. Nie wiadomo także, w jakim kierunku tutaj pójdzie Europa. Jeśli skierujemy się ku Stanom Zjednoczonym, to za te kilkanaście lat zakup smartfona w Chinach może nie mieć sensu.

Źródło: Gizmochina

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Paweł Maretycz

    Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.