Microsoft i producenci układów scalonych tacy jak AMD, Intel i Qualcomm wydają się kłaść podwaliny pod wyższy poziom bezpieczeństwa komputerów PC z systemem Windows 10. Wszystko dzięki Microsoft Pluton. Z technicznego punktu widzenia, jest on jedynie własnością intelektualną: strukturą, konstrukcją i oprogramowaniem bloku procesora, a nie samym układem. Ten będzie wbudowany w przyszłe wersje procesorów każdego z trzech głównych dostawców układów scalonych dla komputerów PC.

Microsoft Pluton

Microsoft Pluton

Dzięki temu najnowszemu projektowi Pluton zostanie wprowadzona funkcjonalność oddzielnego układu TPM (Trusted Platform Module) bezpośrednio do procesora. Ten jest swego rodzaju sprzętowym źródłem zaufania. Układy tego typu są wykorzystywane do przechowywania kluczy bezpieczeństwa i zapobiegania niepożądanym zmianom w firmware czy UEFI na komputerze. TPM-y są również wykorzystywane do włączania technologii na poziomie systemowym, takich jak szyfrowanie Windows Hello i BitLocker. Dodatkowo Pluton będzie również przechowywał krytyczne dane bezpieczeństwa w zaszyfrowanej formie na chipie. Te będą całkowicie odizolowane od reszty systemu. W ten sposób uniknie się potencjalnego wykorzystania nowych technik hakerskich do ataku na te jednostki.

Zobacz też: Apple i Google oficjalnie łączą siły dla przyszłości technologii 6G

Poprzednie iteracje TPM-ów istniały na tym samym pakiecie SoC co procesor. Jednak dopiero Pluton umieścił je bezpośrednio w jego rdzeniu. Jest to ważne, ponieważ pomaga rozwiązać kilka potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem. Po pierwsze, zamyka to możliwość przechwytywania komunikatów pomiędzy TPM a CPU w przypadku fizycznego ataku. Najważniejsze jest jednak to, że Pluton będzie standardem wdrażanym przez wszystkich trzech głównym producentów procesorów dla Windowsa. Oznacza to, że aktualizacje firmware i UEFI, które wiele osób pomija lub po prostu nie wie, że istnieją, mogą być zintegrowane z normalnym procesem aktualizacji systemu Windows. To natomiast znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa komputerów. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.