Firefox jest świetną przeglądarką z wieloma przydatnymi funkcjami, ale… No właśnie, zawsze jest jakieś ale. Brakuje w nim wielu podstawowych funkcji. Na przykład mimo obsługi ekranów dotykowych, nie znajdziemy w nim funkcji uszczypnij, aby powiększyć. I to pomimo intensywnego rozwijania przeglądarki przez Mozille. Nareszcie możemy to jednak wykreślić z listy dziwnych braków w przeglądarce. Opcja ta zawitała do Firefoxa wraz z wersją 83.

Firefox 83 nowe funkcje

Firefox 83 nowe funkcje

Oczywiście funkcja ta była już dostępna w mobilnej wersji Firefoxa od dawna. Mowa tu jednak o wariancie PC, który jest przecież dostępny między innymi na tabletach z Windowsem 10, lub laptopach z dotykowym ekranem. Obsługa tego popularnego gestu to jednak nie wszystko. Aktualizacja jest już dostępna dla ogółu społeczeństwa i przynosi także kilka innych ulepszeń. Kolejnym znaczącym usprawnieniem w Firefoksie 83 jest nowy silnik JavaScript SpiderMonkey. Dzięki jego wysokiej optymalizacji użytkownicy mogą oczekiwać, że zużycie pamięci zmniejszy się nawet o 8 procent, a prędkość ładowania strony zostanie zwiększona nawet o 15 procent.

Zobacz też: Tego raczej nikt się nie spodziewał – Netflix próbuje naśladować… TikToka

Zespół Firefoksa twierdzi także, że szybkość reakcji strony wzrosła o 12 procent. pamiętajmy jednak, że parametr ten jest znacznie trudniejszy do oszacowania, a gigant nie podał tu żadnych szczegółów. Nie wiadomo więc czy reakcja na kliknięcie lub wprowadzenie danych jest taka sama jak w przypadku przewijania strony, czy też na przykład na kliknięcie lub wprowadzenie danych. Poprawie uległ także tryb obrazu w obrazie podczas oglądania filmów. Dodano do niego rozszerzoną obsługę skrótów klawiszowych do obsługi filmu. Wreszcie, Firefox otrzymał tryb HTTPS-Only Mode. Jeśli włączymy to ustawienie, to będzie ono sprawdzało, czy połączenie jest bezpieczne. Jeśli dana strona nie obsługuje protokołu HTTPS, Firefox nie połączy się z nią. Jest to świetna opcja, kiedy dajemy skorzystać z naszego komputera dzieciom. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.