Microsoft i Google już od wielu lat romansują z układami ARM w swoich laptopach. W przypadku tego pierwszego ciąży jednak na tym systemie ciężki bagaż, jakim są aplikacje Win32. Natomiast Chrome OS dzięki temu, że korzysta głównie z aplikacji na Androida, nie ma na tym polu najmniejszych problemów. Prawda jest jednak taka, że rynek zaczął traktować na poważnie tego typu konstrukcje dopiero wtedy, kiedy Apple zapowiedziało, że rezygnuje z układów Intela i skupi się jedynie na swoich autorskich procesorach, właśnie w architekturze ARM. Świetnym dowodem na to jest działanie Adobe.

Adobe Photoshop ARM

Otóż firma Adobe opublikowała wersję beta programu Photoshop dla systemów Windows i MacOS opartych na platformie ARM. Oczywiście, Windows 10 ARM nie był ignorowany przez firmę, dopóki Apple nie ogłosiło prac nad swoim procesorem. Adobe obiecało wsparcie dla platformy Microsoftu już ponad rok temu. Jednak na obietnicach się kończyło tak długo, że wersja beta dla MacOS i Windowsa 10 ARM pojawiła się w tym samym czasie. Oczywiście można to argumentować tym, że w przypadku systemu Apple zadanie było o wiele prostsze ze względu na obecność pakietu na iPadzie. Odsuńmy więc moje domysły na bok i skupmy się na faktach. 

Zobacz też: Już wkrótce HBO GO usunie prawie 40 filmów i seriali. Kilka z nich wciąż można nadrobić

Wersje beta dla tych systemów pojawiły się w poniedziałek. Adobe jednak zadbało, aby to była bardzo cicha premiera. Oficjalnie nie wiadomo czemu gigant nie chce się chwalić pracami nad programem. Mam jednak pewne podejrzenia, ale o tym później. W końcu nawet w przypadku rażących błędów wciąż jest to wersja testowa. Obecnie firma Adobe oficjalnie nie obsługuje procesorów firmy Arm. To nie zmienia się nawet z wersją beta, która nadal jest w trakcie realizacji i została udostępniona do testów. Bezbłędne działanie nie jest gwarantowane ani oczekiwane. Dlatego też może minąć jeszcze sporo czasu, zanim pełny pakiet zostanie wydany. To może tłumaczyć skrytość firmy. Adobe wciąż nie wie, kiedy pakiet Photoshop dla ARM będzie gotowy. Nie zamierza więc niczego oficjalnie ogłaszać w obawie, że mogłoby nie dotrzymać terminów.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.