ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Autostrada w Układzie Słonecznym

Według naukowców Układ Słoneczny powstał niemal błyskawicznie – przynajmniej w kosmicznej skali

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Często naukowcy mówią o kosmicznej skali czasowej. Dla ludzi dekada jest często postrzegana jako długi czas. W kosmicznej skali czasu, 10 lat, a nawet sto lat jest mrugnięciem oka. Kosmiczna skala czasowa jest mierzona w milionach lub miliardach lat. Warto mieć to na uwadze, nim przejdziemy dalej. Otóż naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory niedawno ogłosili, że badania wskazują, że Układ Słoneczny uformował się w mniej niż 200 tysięcy lat.

Czas formowania się Układu Słonecznego

Czas formowania się Układu Słonecznego

Nowe badania pokazują, że zapadnięcie się chmury gazowej, które doprowadziło do powstania układu słonecznego, nastąpiło bardzo szybko. Mowa tu o okresie krótszym niż 200 tysięcy lat. Aby umieścić te ramy czasowe w lepszej perspektywie, naukowcy z projektu twierdzą, że jeśli skalować to porównać do ludzkiej ciąży, to dziecko urodziłoby się po 12 godzinach. Oczywiście takie dziecko wciąż musi dorosnąć, tak jak w Układzie Słonecznym musiały jeszcze powstać planety, a Słońce się w pełni uformować. Nie oznacza to więc, że w 200 tysięcy lat powstała także Ziemia i inne planety.

Zobacz też: Oppo zapowiada premierę wyjątkowych okularów AR

Naukowcy doszli do tego wniosku po przyjrzeniu się izotopom pierwiastka molibdenu znajdującego się w meteorytach. Materiał ten powstał z połączenia się dużej chmury gazu i pyłu około 4,5 miliarda lat temu. Obserwując inne układy słoneczne, które tworzyły się podobnie jak nasz naukowcy doszli to pewnych wniosków. Oszacowali oni, że formowanie się protoplanet i rozpoczęcie reakcji termojądrowych w sercu gwiazdy prawdopodobnie trwa od 1 do 2 milionów lat. Oczywiście nie należy tego mylić z powstaniem samego Układu Słonecznego. To jest liczone od zapadnięcia się chmury pyłu i gazu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy