RDK 5 milionów Polaków

5 milionów Polaków wysłało swoje dane do RDK. Efekt? Łatwiej komunikują się z urzędami

1 minuta czytania
Komentarze

Rejestr Danych Kontaktowych (RDK) zawiera już dane 5 milionów Polaków, choć od jego uruchomienia nie minął jeszcze rok. Usługa jest więc bardzo popularna, a do korzystania z niej zachęca rząd. Korzyścią dla obywatela jest łatwiejsza komunikacja z urzędami.

5 milionów Polaków przekazało dane do RDK. Jak to zrobić i co można na tym zyskać?

Głównym celem powstania Rejestru Danych Kontaktowych jest usprawnienie komunikacji na linii urząd – obywatel. Zasada jest prosta: w ważnych sprawach urzędnicy na ogół wysyłają do nas pisma. Jeśli przekażemy jednak swoje dane do RDK, zamiast tego pracownicy instytucji publicznych będą do nas dzwonić lub wyślą nam wiadomość e-mail.

RDK funkcjonuje od 22 grudnia 2019 roku, powstał w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do dziś swoje dane przekazało do rejestru dokładnie 5 016 960 (osób – przyp.red.) – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapewnia on też, że przekazanie danych jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Gdy zdecydujemy się na ten krok, urzędy mogą z wyprzedzeniem informować nas m.in. o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego, przysługujących nam świadczeniach, zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu lub dokumentach do odbioru. Dane z RDK można w każdej chwili usunąć lub zmienić.

Czytaj także: Microsoft zabiera głos w sprawie zabezpieczeń danych szczepionki na COVID-19

Jak przekazać swoje dane do RDK? Jeśli mamy Profil Zaufany, możemy to zrobić przez internet, postępując zgodnie ze wskazówkami z rządowej strony. Alternatywna metoda to wypełnienie papierowego wniosku dostępnego w każdym urzędzie gminy.

źródło: KPRM

Motyw