Ataki sponsorowane przez państwa mające na celu włamanie się do producentów szczepionek COVID-19 mogą być bardziej powszechne, niż wcześniej sądzono. Według ZDNet Microsoft wykrył włamania od trzech podmiotów państwowych, skierowane do siedmiu firm farmaceutycznych. Mowa tu o placówkach z USA, Kanady, Francji, Indii i Korei Południowej. Gigant oprogramowania nie wymienił celów ataków. Zdradził jednak, że większość z nich jest zaangażowana w rozwój i badania nad szczepionkami na COVID-19.

Microsoft o bezpieczeństwie danych szczepionek na COVID-19

Mirosoft szczepionka COVID-19 bezpieczeństwo

Ataki te podobno pochodzą z rosyjskiego APT28, znanego lepiej jako Fancy Bear lub Strontium, a także z północnokoreańskiej Lazarus Group. Fancy Bear użył ataku typu brutal force, próbując ukraść dane do logowania. Pozostałe grupy starały się podszywać się pod Światową Organizację Zdrowia. Microsoft pochwalił się, że jego produkty zablokowały większość prób. Dodatkowo obiecał pomoc w przypadkach, gdyby intruzom jednak się udało zakończyć jakiś atak sukcesem. Warto dodać, że prezes Microsoftu właśnie wywiera presje na kraje uczestniczące w Paryskim Forum Pokoju. Chce on, aby zadeklarowały one, że prawo międzynarodowe zacznie lepiej chronić przemysł opieki zdrowotnej. 

Zobacz też: Spider-Man: Miles Morales – Nowy Jork może wyglądać przepięknie na zdjęciach

Jednak, jak powiedział Stefan Soesanto ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii, starania Microsoftu mogą się na niewiele zdać. Wiele krajów nie ma środków prawnych na ochronę zdrowia, podczas gdy inne nie są zainteresowane lub same przeprowadzają ataki. Na razie badacze szczepionek mogą być zmuszeni polegać na własnej obronie przed kradzieżą wrażliwych danych medycznych. Jest to dość niefortunne, ponieważ powinny one się raczej skupić na pracy nad szczepionką, a nie ukrywaniu danych przed kradzieżą. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.