Google Play to największy na świecie sklep z aplikacjami mobilnymi, który jest domyślnie zainstalowany na niemal wszystkich smartfonach działających pod kontrolą systemu Android. Gigant z Mountain View robi co tylko może, by nie dopuszczać do swojego marketu złośliwych pozycji, ale nie zawsze mu się to udaje. Doskonałym tego przykładem jest właśnie odkryta aplikacja, którą pobrano ponad 100 milionów razy.

Złośliwa aplikacja w Google Play – 100 milionów instalacji, czyli o 100 milionów za dużo

VivaVideo złośliwa aplikacja

Zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Secure-D właśnie odkryła złośliwą aplikację wciąż obecną w Google Play, która ma aktualnie ponad 100 milionów pobrań i powyżej 12 milionów ocen przekładających się na średnią 4,4/5. Eksperci informują, że od początku 2019 roku nielegalnie generuje ona przychody na dwa sposoby: wyświetlając użytkownikom „niewidzialne reklamy” i zapisując ich do podejrzanych subskrypcji, rzecz jasna bez ich wiedzy. Mowa o VivaVideo – popularnej aplikacji do edycji materiałów wideo.

Zobacz także: Google dodaje filmy instruktażowe do Androida uczące obsługi Chrome

Mając na uwadze doniesienia Secure-D, opisywaną aplikację najlepiej od razu usunąć. Ryzyko po prostu nie jest tego warte. Przykład VivaVideo doskonale pokazuje, że dobre oceny i miliony pobrań nie zawsze świadczą o autentyczności danej pozycji. Niestety nawet tak popularne programy mogą działać na szkodę użytkowników. Google jeszcze nie zareagowało, choć zapewne na dniach aplikacja przymusowo opuści Sklep Play.

Źródło: PhoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.