Jest to bardzo ważna informacja dla właścicieli urządzeń z serii Surface lub osób, które chcą je kupić. Microsoft opublikował listę z wyszczególnieniem dat zakończenia wsparcia dla poszczególnych urządzeń. Co ciekawe obejmuje ona wszystkie z nich, od Surface RT z 2012 roku, po Surface Laptop Go wydanego w ubiegłym miesiącu. 

Długość wsparcia Microsoft Surface

Długość wsparcia Microsoft Surface

Oczywiście tak można wnioskować na podstawie Surface RT. Warto jednak pamiętać, że Windows 8 RT okazał się ślepą uliczką dla Microsoftu. Możliwe więc, że w przypadku Windowsa 10 będzie to wyglądało jednak nieco inaczej. Powyższa lista wskazuje, że czas trwania wsparcia dla urządzeń wynosi około 4 lata. Są jednak od tej zasady pewne wyjątki, które otrzymają wsparcie przez 5-7 lat. Kilka urządzeń z listy przeszło już swoje terminy zakończenia eksploatacji, a prawie jedna trzecia osiągnie je w przyszłym roku. Urządzenia Surface Go, Surface Studio 2, Surface Pro 6 i Surface Laptop 2, które zostały wprowadzone na rynek w 2018 roku, stracą wsparcie już w 2022 roku.

Zobacz też: Oferta Netii na czas pandemii: umowa na internet na czas nieokreślony

Microsoft oświadczył, że zdecydował się wydać listę na prośbę klientów, aby pomóc im w planowaniu i zarządzaniu wdrożeniami sprzętu i oprogramowania. Data zakończenia usługi to data, w której Microsoft przestaje dostarczać aktualizacje sterowników i firmware dla urządzeń. Niemniej jednak będą oni nadal otrzymywać aktualizacje systemu operacyjnego Windows i aktualizacje zabezpieczeń. Nie wiadomo, czy Microsoft zamierza co jakiś czas publikować nową listę, czy też będzie uzupełniał tą z każdą premierą nowego sprzętu. Takie podejście jest bardzo prokonsumenckie. Szkoda, że nie jest ono standardem w branży. Uchroniłoby to ludzi przed dokonaniem wielu złych wyborów zakupowych.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.