Moc obliczeniowa układu Apple M1 dla komputerów firmy robi spore wrażenie. Jednak jeszcze większe wywiera zintegrowany w nim układ GPU. Ten nie tylko zawstydza integry od Intela i AMD, ale także zostawia w tyle dedykowane PC-tom karty graficzne jak GeForce GTX 1050 Ti i Radeon RX 560. Te co prawda już kilkuletnie konstrukcje wciąż cieszą się pewną popularnością, chociaż już całkiem mocno odstają od niewiele droższych, a znacznie młodszych konstrukcji. 

Apple M1 vs GeForce GTX 1050 Ti

Apple M1 vs GeForce GTX 1050 Ti

Warto podkreślić, że Apple M1 to najważniejszy układ firmy od wielu lat. Wyznacza on początek ery, w której Apple nie musi już polegać na innych producentach układów scalonych, aby napędzić swoje produkty. Ten zbudowany w procesie 5 nm, zunifikowany, oparty na technologii Arm-based SoC (system-on-a-chip) procesor łączy w jednym pakiecie cztery rdzenie wydajnościowe Firestorm, cztery rdzenie wydajnościowe Icestorm i ośmiordzeniowy procesor układ graficzny. Duża część układu GPU M1 nadal pozostaje dla nas tajemnicą. Jak dotąd wiemy, zawiera on osiem rdzeni, co stanowi 128 jednostek wykonawczych (EU). Apple nie ujawniło prędkości zegara, ale nie wstydziło się chwalić testami wydajności.

Zobacz też: Pierwsze spadki na rynku komputerów osobistych – za to Chromebooki radzą sobie coraz lepiej

Według Apple M1 może jednocześnie obsłużyć blisko 25 tysięcy wątków i dostarczyć do 2,6 TFLOPS przepustowości. Apple prawdopodobnie cytuje wydajność M1 z pojedynczą precyzją (FP32). Pojawiły się także wyniki porównawczych testów syntetycznych, które rzucają światło na możliwości układu Apple. Oczywiście nie są one tak samo miarodajne, jak porównywanie wykonywania konkretnych zadań. Jednak dają one jakieś pojęcie o zaletach i wadach danego układu. Za ich pomocą wiemy, że Apple M1 bez trudu pozamiatał GeForce GTX 1050 Ti. Radeon RX 560 również nie miał najmniejszych szans.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.